لابیاپلاستی

لابیاپلاستی: همه چیز در مورد عمل جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی

یکی از اعمال جراحی زیبایی که امروز بین زنان خیلی پر طرفدار می باشد و در زیبایی آلت تناسلی دارای اهمیت می باشد، عمل لابیاپلاستی است.

جراحی لابیاپلاستی به برداشت کامل یا بخشی از لب های اطراف واژن می گویند. که برای کوچک نمودن و قرینه کردن لب های خارجی یا مینور واژن انجام می گیرد. این عمل به بستری و بیهوشی نیازی نخواهد داشت و به شکل سرپایی و با بی حسی انجام می شود.

افرادی که کاندید انجام عمل لابیاپلاستی می باشند:

شکل لب های واژن لابیا مینور در اشخاص مختلف باهم فرق دارد.

در خیلی از موارد دلیل بزرگ بودن لابیاها ژنتیکی می باشد، و در خیلی از موارد مشکلات هورمونی، بارداری و انجام خودارضایی نیز امکان دارد موجب بزرگ شدن لابی ها بشود. خیلی از خانم ها به علت زیبایی به انجام لابیاپلاستی علاقه مند می باشند.

اما در خیلی از موارد لابیاپلاستی به علل زیر انجام می گیرد :

 1. تقارن نداشتن لابیا ها
 2. بزرگ بودن لابیا
 3. بوی بد و مشکلات بهداشتی در بخش تناسلی
 4. حس درد و ناراحتی موقع انجام اعمال جنسی
 5. ناراحتی هنگام انجام فعالیت های ورزشی
 6. انحراف و پخش ادرار
 7. افزایش اعتماد به نفس شخص

بارداری و زایمان باعث بزرگ شدن و تغییر در لابی ها می گردد که قادر است در روابط جنسی ، مشکلات زیادی را ایجاد نماید. مانند درد در هنگام نزدیکی و حس منفی نسبت به شکل واژن.

همچنین چاق و لاغر شدن های مداوم نیز موجب بزرگ شدن و بد فرم شدن، افتادگی و آویزانی لابیا ها و پوست بخش واژن می گردد که تمام این موارد با لابیاپلاستی حل می شود.

آشنایی با تکنیک های جراحی لابیاپلاستی

تکنیک های زیادی جهت انجام عمل لابیاپلاستی وجود دارد. اما اصولا دو تکنیک هستند که میان جراحان بیشتر انجام می شوند:

تکنیک trim و wedge

1روش trim :

در این روش ، لب های داخلی کلامپ می شود و برش ایجاد می گردد و لبه های آن بخیه زده خواهد شد. این عمل، 1 ساعت زمان می برد.

۲تکنیک wedge:

با ایجاد برش V شکل در لبه های لابیا، عمده بافتی که برداشته می گردد ، بافت های مرکزی می باشند . این عمل، زمان زیاد تری احتیاج دارد، ولی نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت.

مدت زمان عمل لابیاپلاستی

قبل از عمل لابیاپلاستی، حتما یک جلسه مشاوره با پزشک مورد نیاز می باشد. در این جلسه، پزشک چگونگی انجام جراحی را برای شما توضیح می دهد و به شما کمک خواهد کرد که متوجه شوید پیش از عمل، در موقع جراحی و بعد از آن، باید چه توقعاتی داشته باشید. خیلی از عمل های لابیاپلاستی از طریق بی حسی بدون تزریق وریدی انجام می گیرد. زمان عمل تقریبا یک ساعت می باشد و شما قادر خواهید بود بعد از انجام عمل به اسانی مرخص شوید.

خطرات انجام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی جزو جراحی های بی خطر می باشد. این عمل در صورتی که به دست جراح ماهر، در کلینیک یا مطب انجام گیرد، کاملا بی خطر می باشد و تجربه خیلی خوبی برای شما رقم می باشد.

عوارض انجام عمل لابیا پلاستی:

لابیاپلاستی مثل خیلی از جراحی ها، دارای عوارض طبیعی خواهد بود که در کوتاه مدت برطرف می گردد. یکی از این عوارض به وجود آمدن تورم در بخش جراحی شده است. از آنجائیکه واژن دارای بافت و غدد لنفاوی و عصبی خیلی زیادی است از طریق جراحی آسیب زیادی به رگ ها و بافت های این بخش وارد نخواهد شد که در آخر موجب تورم در واژن می گردد. برخی اوقات مدت زمان بهبودی جهت ورم کردن واژن تا یک ماه زمان می برد که نیازی نیست نگران باشید و زود برطرف خواهد شد.

مراقبت های پس از انجام عمل لابیا پلاستی

بهبودی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی معمولا سریع می باشد. به صورت خلاصه نکاتی را که باید بعد از عمل، رعایت نمایید به این صورت می باشد:

 •     در سه روز نخست پس از جراحی، حس درد و تورم طبیعی خواهد بود که با  قرص های مسکن مانند ایبوپروفن به سادگی قابل کنترل خواهد بود.
 •     روز نخست بعد از انجام عمل، استفاده از کمپرس یخ و تمیز کردن قسمت تناسلی بسیار توصیه می شود.
 •     از استفاده از لباس های تنگ و چسبان تا  هنگام بهبودی کامل اجتناب نمایید.
 •     خیلی از بیماران در کمتر از یک هفته به سر کار و فعالیت های روزمره شان باز می گردند.
 •     قادر خواهید بود 24 ساعت بعد از  انجام جراحی دوش گرفته و از مالش بخش جراحی شده اجتناب نمایید.
 •    از  حمام های طولانی، استفاده از وان و استخر تا بهبودی کامل خودداری کنید.
 •     ورم کردن و درد تا سه روز به بیشترین حد خود خواهد رسید و ورم تا دو یا سه هفته پس از جراحی به تدریج کم تر خواهد شد.
 •      استفاده از مواد غذایی دارای فیبر مانند انجیر در کم شدن تورم ناشی از جراحی لابیاپلاستی اثرگذار خواهد بود. استفاده از غذای پرچرب و شور، ورم این ناحیه را بیش تر خواهد کرد.
 •     از تمرینات ورزشی که به شکل مستقیم باعث وارد شدن فشار و ساییده شدن به ناحیه تناسلی خواهد شد (دوچرخه سواری، اسب سواری) تا خوب شدن کامل اجتناب نمایید.

فعالیت  های جنسی را می شود 3 تا 4 هفته بعد از انجام عمل جراحی شروع کنید ولی خیلی از زنان جهت ممانعت از باز شدن زخم ترجیحشان  این می باشد که 6 تا 8 هفته فعالیت جنسی نداشته باشند. (بهتر است بگذارید تا ناحیه جراحی به صورت کامل بهبود پیدا کند وگرنه مجبور به طی کردن دوره بهبودی تازه ای خواهید شد.) دقت داشته باشید که همه توصیه ها و فرایند های بهبودی از بیماری تا بیمار دیگر مختلف می باشد. پس، این توصیه ها امکان دارد برای خیلی از بیماران قابل اجرا نباشند. حتما با پزشکتان در ارتباط باشید و طبق صلاحدید پزشک خود فعالیت هایتان را شروع کنید.

سن مناسب جهت انجام عمل لابیاپلاستی

با توجه به اینکه رشد و بلوغ جنسی و روند پیر شدن در همه زنان یکسان نمی باشد و متفاوت خواهد بود و بسته به خیلی از موارد می باشد، نمی شود برای همه زنان یک بازه سنی دقیق را تعیین کرد. با تمام این ها این عمل قادر خواهد بود برای دختران بالای 20 سال تا زنان 50 ساله بدون هیچ مشکلی انجام گیرد. در سنین بالای 50، بدن در ترمیم و بهبود بخیه ها اصولا با مشکل روبرو خواهد شد و به همین علت در این سن انجام عمل زیبایی واژن را توصیه نمی کنیم. درباره دختران زیر 20 سال نیز، امکان دارد، همچنان به رشد و بلوغ کامل نرسیده باشند. این نکته دارای اهمیت می باشد که بلوغ جنسی با رشد لابیاها همراه خواهد بود. به همین علت به دختران زیر این سن توصیه می کنیم تا رسیدن به سن 20 از انجام لابیوپلاستی اجتناب نمایند.

لابیا پلاستی موجب کم شدن میل جنسی خواهد شد؟

نگرانی بعضی از زنان این می باشد که لابیاپلاستی  ممکن است موجب کم شدن میل جنسی در آن ها گردد. در جواب باید بگوییم که عصبهای جنسی خانم ها در دو بخش از واژن واقع شده اند. قسمت اول در نقطه G می باشند که داخل واژن است و باعث تحریک جنسی داخل واژن خواهد شد و قسمت دوم در بخش کیتوریس می باشد و موجی ارگاسم بیرونی خواهد شد. از آنجایی که اعصاب جنسی در بخش لابیاها نیستند، عمل لابیا پلاستی آسیبی به روابط جنسی زنان نخواهد زد. از سوی دیگر با زیبا تر شدن واژن، اعتماد بنفس تان در روابط جنسی خیلی زیاد تر خواهد شد و این مورد موجب بهبود روابط جنسی خواهد شد. همین مسئله بهبود رابطه جنسی یکی از مهم ترین علل گرایش زنان به عمل های زیبایی واژن در تمام دنیا خواهد شد.

سوالات متداول عمل لابیاپلاستی

جراحی لابیا پلاستی دردناک می باشد؟

اصولا خانم ها تصور می کنند که انجام عمل لابیاپلاستی خیلی دردناک باشد البته علت این تصور امکان دارد وجود عصب های حسی خیلی زیاد در لبه ی واژن باشد.عمل زیبایی واژن را می شود تحت بی حسی و یا بیهوشی عمومی انجام دهید.

انجام عمل لابیاپلاستی در دختران باکره

پرده بکارت داخل دستگاه تناسلی واقع شده است و تنها در صورتی که جسمی به واژن وارد گردد آسیب خواهد دید. در صورتی که عمل بر لبه های خارجی واژن انجام می گردد و هیچ ربطی با پرده بکارت ندارد. پس هیچ منعی برای دختران باکره نیز وجود ندارد. در کل تمام افراد به جز افرادی که از این عمل منع می باشند قادر خواهند بود این عمل جراحی را انجام دهند.

چه افرادی نباید جراحی لابیاپلاستی واژن را انجام دهند

افرادی که درگیر بیماری تیروئید، هایپر تیروئید و یا فشار خون می باشند و این بیماری ها را کنترل ننموده اند قبل از انجام این عمل باید به بهبودی کامل رسیده باشند پس قادر خواهند بود عمل لابیا پلاستی را انجام دهند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *