سرد شدن روابط

دلیل سرد شدن رابطه زناشویی چیست؟ (11 علت اصلی)

سرد شدن روابط

سرد شدن رابطه مسئله ای هیجان برانگیز به ویژه در دو دهه اخیر می باشد. جملاتی مثل “دیگر مانند قبل از بودن با همسرم حس خوبی ندارم”، ” ما اون گونه که باید یکدیگر را درک نمی کنیم”، ” جهت صحبت کردن با هم تایم کافی نداریم و یا حرف خاصی برای گفتن نداریم”.

علل رایج سرد شدن رابطه

در این قسمت تصمیم  داریم از رایج ترین علل سرد شدن رابطه صحبت نماییم. یکی از موارد خیلی با اهمیت مهم این می باشد که زن و مرد تسلط مورد نیاز بر مسائل جنسی خود را ندارند. تکنیک های جنسی از مسائل خیلی با اهمیتی هستند که در صورتی که به درستی تحلیل نگردد مشکل ساز خواهد شد. بی میلی جنسی با عدم آگاهی درباره لذت از رابطه جنسی فرق خواهد داشت. در صورتی که هیجان در رابطه نباشد، به تدریج به سردی گرایش پیدا می کند. رابطه جنسی خوب از ملاک های خیلی با اهمیت پایداری عشق و احساس می باشد. تکنیک های کلامی و لمسی در این زمینه خیلی دارای اهمیت می باشند.

این روزها زندگی به آسانی قبل نمی باشد،تجملات فراوان است و درامدزایی محدود شده است به این صورت مشکلات اقتصادی بر روی ذهن  افراد فشار فراوان وارد نموده است و مشکلات زیادی به وجود می اورد به گونه ای که دیگر قادر نخواهند بود از زندگی خود خوشحال باشند و به نوعی رابطه شان نیز سرد می شود. تنش های زندگی روزمره باید تحت کنترل باشد و البته مقداری از زناشویی را مدنظر قرار خواهد داد.

زن و مرد خیلی وقت ها شناخت زیادی از یکدیگر ندارند. خیلی اوقات شنیده ایم که شخص بعد از ازدواج می گوید که همسرش آن خصی که دوست داشته، نیست! این مسئله به صورتی دنبال می شود که شوکه کننده است و به مشاوره های حرفه ای نیاز خواهد داشت. در فضای سرد شدن رابطه خیلی اهمیت دارد که توقعات دسته بندی درستی داشته باشد. این مسئله که زن و مرد نسبت به یکدیگر توقعات فراوانی دارند باعث بروز مشکل خواهد شد. این توقعات سبب می شود که زن و مرد با مشکل مواجه شوند و اعتماد به نفس آن ها کاهش یابد.

اصلی ترین دلایل سرد شدن روابط

هر زوجی که در اوایل رابطه شان خیلی گرم بوده اند و رابطه ی عالی با هم داشته اند، احتمال دارد با در نظر نگرفتن یک سری نکات، با سرد شدن روابط جنسی مواجه شوند. برخی از افراد خیلی سریع با روش هایی مثل استفاده از مشاوره به حل این مشکل می پردازند و بعضی  دیگر خیلی راحت در برابر این مشکل تسلیم می گردند و به مرور به استقبال افسردگی می روند. در این مطلب تصمیم داریم برخی از مهم ترین عواملی که باعث سرد شدن روابط جنسی خواهند شد را مورد بررسی قرار دهیم و تا جای ممکن راه حل هایی را ارائه دهیم.

1صحبت نکردن

یکی از مهم ترین عللی که می گوییم سرد شدن روابط زناشویی، ربطی به مدت زمانی که ازدواج کرده اند ندارد دقیقا همین موضوع می باشد. یک زوج تازه عروس و داماد نیز احتمال دارد پس از چند ماه با این مسئله روبرو گردند به این دلیل که آن ها به خوبی میل و نیاز جنسی هم را نمی شناسند. تمایلات جنسی هر شخص طبق سلیقه او قادر خواهد بود متفاوت باشد.

به همین دلیل بهتر است درمورد فرایند رابطه ، به خوبی حرف زده شود. خجالت در این مورد خیلی سمی خواهد بود. زن و شوهر باید بدون احساس شرم، درمورد همه آنچه که در اتاق خواب می خواهند با هم حرف بزنند. حتی در صورتی که خواسته های نامعقولی به میان بیاید، خونسرد بودن و شنونده ی خوب بودن را باید حتما رعایت کنند. در آخر در صورتی که صحبت قادر نباشد آن ها  را به یک توافق برساند، باید حتما از یک مشاور ماهر کمک بگیرند.

2- توجه نکردن به اولویت و اهمیت رابطه جنسی

 فرزند، شغل، درس و هر موضوع دیگری قادر خواهد بود به راحتی شما را به اندازه ای درگیر خود کند که به صورت کاملا نامحسوس بر رابطه جنسی تان هم اثرگذار باشد. خستگی جسمانی، یکی از اصلی ترین موضوعاتی می باشد که کیفیت یک رابطه جنسی را خیلی کاهش می دهد و باعث می شود تا حس رضایت زوجین در رابطه خیلی کم شود. نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که باید برای تمام بخش های زندگی خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا بی نظمی و مشغله زیاد باعث نشود از زمان آخر شب و خوابیدن پهلوی همسرتان بزنید و به کارهایتان برسید.

حس با ارزش  بودن به همسرتان بدهید و رابطه جنسی را جزو مهم ترین اولویت های رابطه تان قرار دهید. در خیلی از مواقع توجه نکردن به دلایل متفاوت مثل خستگی، از مواردی می باشد که نا خواسته شخصی که در زندگی تان است را سرد خواهد کرد. در صورتی که رابطه مشترک شما برای شما اهمیت دارد است باید تلاش کنید تا حس با ارزش بودن را در همسرخود زنده نگه دارید.

3عدم ایجاد تنوع در روابط زناشویی

حس تکراری شدن، برای هر شخصی امکان دارد ناخوشایند باشد. تفاوتی نمی کند که به چه علت این حس در شما و یا شخص مقابل ایجاد می گردد. راهکارهای متفاوتی وجود دارد که به واسطه آن ها قادر خواهید بود از چرخه تکرار بیرون بیایید. انجام رابطه جنسی در مکان های جدید و به روش های گوناگون را تست کنید. تلاش تان جهت جذب همسرتان و خوشحال کردن کردن او، قطعا باعث تحریک و همچنین حس خوب در وی خواهد شد.

بعد از پایان رابطه جنسی همه چیز را تمام نکنید

در هر جنبه از ملاقات عاشقانه، در صورتی که تنها به فکر نیازتان باشید نتیجه معکوس دارد. به ویژه در صمیمی ‌ترین لحظات بیشتر صدق خواهد کرد.

یافته های روانشناسان در جلسه های سکس درمانی نشان داده است که تنها یک چهارم زنان ارگاسم را در هنگام نزدیکی تجربه می نمایند و اهمیتی ندارد که چه مدت زمان می برد، اهمیتی ندارد که آلت تناسلی دارای  طول چقدر می باشد و مهم نیست که زن چه حسی نسبت به همسرش یا رابطه دارد.

یکی از علل عدم تمایل به رابطه جنسی، تمام شدن همه چیز پس از ارگاسم و ارضای جنسی می باشد و این روند به تدریج باعث سرد شدن روابط زناشویی خواهد شد.

۴عدم رعایت بهداشت نامناسب

زن و مرد هر دو امکان دارد این مورد را تجربه نمایند، تحقیقات به ما می گوید که تعداد زنانی که بهداشت فردی را رعایت نمی کنند کمتر از مردان می باشد.

    هنگامی که حرف از رابطه جنسی می شود احتمال دارد نسبت به مواردی مثل بهداشت شخصی نامناسب مقداری حساس باشند. همه آگاه هستندکه این موضوع چطور قادر خواهد بود مشکلات جنسی منجر گردد.

به عنوان مثال وقتی که حمام نکرده اید و بدنتان بوی عرق می دهد طبیعتا او را تحت تأثیر قرار نخواهید داد، همچنین در صورتی که در استفاده از دئودورانت، مسواک زدن دندان ها یا سایر موارد بهداشتی نیز کوتاهی نمایید خیلی در سرد شدن رابطه جنسی با همسرتان تاثیر گذار خواهد بود و در یاد او خواهد ماند و بی هیچ شکی موجب سرد شدن رابطه زناشویی تان می گردد.

۵عدم برقراری ارتباط با همسر

عدم برقراری رابطه با همسر خود یکی از مهم ترین دلایل سرد شدن رابطه جنسی می باشد. تجسم نمایید در رستوران قدم می ‌زنید، پشت میز قرارمی گیرید و نمی ‌گویید برای نهار چه چیزی می خواهید سفارش دهید، ولی همچنان توقع دارید که پیشخدمت همان چیزی را که میل دارید را برای شما بیاورد!

تصور می کنید چطور پیش خواهد رفت؟ امکان دارد آن ها حدس بزنند و یک ناهار خیلی خوشمزه به شما بدهند. اما خیلی امکان دارد اوضاع به همان صورتی که که توقع داشتید پیش نرود. به همین صورت، رابطه در اتاق خواب نیز خیلی دارای  اهمیت می باشد .شما و همسرتان تا وقتی از چیزهایی که می خواهید حرف نزنید ، از کجا از علایق و تمایلات هم باخبر شوید؟

رابطه جنسی کامل به شکل خودکار انجام نخواهد شد و قادر نخواهید بود توقع داشته باشید که همسر شما ذهنتان را بخواند. پس با همسر خود صحبت نمایید و او را از نیازهایتان آگاه نمایید .در واقع ارتباط نداشتن درباره مسائل سکسی یکی دیگر از علل سرد شدن رابطه جنسی خواهد بود.

۶نکات غیرکلامی همسرتان را بفهمید

هنگامی که حرف از رابطه جنسی زده   می شود، احتمال دارد کاری را که انجام می ‌دهید به نظر درست بیاید. مثل این عبارت که “چراغ روشن است اما در خانه هیچ کس نیست”.امکان دارد آنقدر به صمیمیت عادت نمایید که دیگر به علامت ‌های غیرکلامی  که از طرف شریک زندگی تا ارائه می شود توجه ننمایید.

این قادر خواهد بود مقداری مشکل آفرین باشد به این دلیل که مشاهدات در جلسه های مشاوره جنسی نشان داده است که خیلی از ارتباطات جنسی ما غیر کلامی بوده است، برخی اوقات به این علت که رابطه با بدن خود را راحت تر از گفتن چیزهایی با صدای بلند در نظر می گیریم، به ویژه موقعی که بحث در مورد موضوعات شخصی مثل رابطه جنسی می شود.

۷فراموش کردن برای تجربه جدید

مردم علاقه دارند که چیزهای تازه را در همه جنبه های زندگی تجربه نمایند. در حالی که ما تا اندازه ای به پیش بینی علاقه  داریم، به دنبال تازگی هستیم. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد ما تمایل داریم علاقه خود را به رابطه جنسی از بین ببریم، به این ترتیب این مسئله بارها و بارها به یک مشکل تبدیل می شود.

به وجود آوردن تنوع در سکس قادر خواهد بود از نارضایتی جنسی جلوگیری نماید و کاری کند تا همیشه از نزدیکی جنسی با همسر خود غرق در لذت شوید، همین موارد می تواند روشی خیلی موثر جهت جلوگیری از سرد شدن رابطه جنسی باشد.

بسیاری از مردان که به سکس دهانی علاقه مند هستند، در صورتی که خودتان نیز دوست دارید قادر نخواهید بود رابطه جنسی دهانی را برای همسرتان انجام دهید تا در سکس تنوع ایجاد نمایید.

امتحان نمودن پوزیشن های تازه جنسی می تواند کمک فراوانی به وجود آوردن تنوع و ممانعت از سرد شدن رابطه کند.

۸زود به ارگاسم رسیدن یکی از طرفین

یکی از نکات خیلی مهم این می باشد شما وقتی که به ارگاسم رسیدید دیگر به فکر همسر خود نخواهید بود. این یک معضل شایع می باشد، با این فرق که عدم رضایت همسر از سهل ‌انگاری عمدی ناشی نخواهد شد.

شما قادر خواهید بود رابطه دراز مدتی داشته باشید تا رضایت او را به دست آورید، ولی از لحاظ بیولوژیکی این امکان ‌پذیر نمی باشد. به همین علت، احتمال دارد برای زوجین خیلی ناامید کننده باشد که این اتفاق رخ دهد.

۹همیشه باید کار دیگری کنید

در صورتی که از وضع فعالیت های جنسی فعلی خود خیلی رضایت ندارید و از آن لذتی کسب نمی کنید ، خیلی امکان دارد که در پی روش هایی جهت خودداری از انجام رابطه جنسی یا کاهش آن باشید. اغلب کارهایی برای انجام دادن دارید مثل سر کار رفتن، رساندن بچه ها به مدرسه، وقت گذارندن با دوستان که از نظر شما از سپری کردن وقت با همسرتان مهم تر هستند.

همین موارد با گذر زمان موجب سرد شدن رابطه زناشویی زن و مرد می شوند، هر چند آنها در کنار هم می باشند ولی رابطه لذت بخشی نخواهند داشت.

۱۰شما حین رابطه جنسی، خیال پردازی می کنید

خیال پردازی در موقع رابطه جنسی خیلی عادی می باشد. در صورتی که حدود چند دقیقه فکر یک غریبه را در سر دارید، به این معنا نیست که از رابطه جنسی با همسرتان تنفر دارید یا در واقع آرزویتان این است که کاش وی فرد دیگری بود .این رفتار را خیانت احساسی می گویند که از رایج ترین و بدترین انواع خیانت ها میان زن و مرد می باشد.

اما در صورتی که جهت لذت ، نیاز به تجسم نمودن دیگران دارید دقت کنید که این یک نشانه خیلی واضح می باشد که نشان گر این می باشد که در روابطتان مشکلی پیش آمده است. در صورتی که این مورد را در شما وجود دارد حتما با یک سکسولوژیست به صورت حضوری صحبت نمایید.

۱۱همسرتان اغلب شروع کننده رابطه جنسی است

در حالی که تمام افراد شروع ‌کننده رابطه جنسی نمی باشند، در صورتی که توانایی این را دارید شما آغاز کننده  رابطه باشید. به ویژه زنان در خیلی از مواقع توقع دارند تا همسرشان رابطه جنسی را آغاز نماید و برای رابطه کاری کند .اما مردان نیز علاقه دارند همسرشان گاهی در شروع رابطه پیش قدم شود ، یک طرفه بودن رابطه از علل سرد شدن رابطه جنسی می باشد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *