تب بدون علایم جانبی در کودکان، خطرناک‌تر است
۱۳ خرداد ۱۳۹۴

تب بدون علایم جانبی در کودکان، خطرناک‌تر است

تب کودکان مبحث بسیار گسترده‌ای است. وقتی می‌گوییم کودک تب دار است که درجه حرارت بدن بیشتر از ۳۸ درجه باشد. تب ممکن است علل عفونی داشته باشد. عفونتی‌ها عمدتا از نوع  ویروسی و کلامیدیایی هستند. اما بیماری‌های انگلی، آبسه، روماتیسم و... نیز تب ایجاد می‌کنند.  


آیا می دانستید باید تب کودکان را مخصوصاً اگر دارای نشانه نباشد جدی بگیرید؟

تب کودکان مبحث بسیار گسترده‌ای است. وقتی می‌گوییم کودک تب دار است که درجه حرارت بدن بیشتر از ۳۸ درجه باشد. تب ممکن است علل عفونی داشته باشد. عفونتی‌ها عمدتا از نوع ویروسی و کلامیدیایی هستند. اما بیماری‌های انگلی، آبسه، روماتیسم و... نیز تب ایجاد می‌کنند. سن کودک، طول کشیدن تب و الگوی آن می‌تواند نشانه بیماری خاصی باشد. در نوازادان کمتر از ۲۸ روز با تب بالا بیماری مننژیت یا سپتی سمی مطرح می‌شود. تب بالا در شیرخوارانی که ۱تا ۳ ماه سن دارند ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد جدی است در ۵ درصد موارد هم احتمال وجود باکتری در خون وجود دارد. تب کودکان باید به دقت بررسی شود. در این مواقع آزمایش خون اطلاعات خوبی به پزشک می‌دهد. اما از سن ۳ ماهگی تا ۳۶ ماهگی درصورتیکه علایمی مانند آبریزش دیده شود نشانه سرماخوردگی است. اگر علایم بالینی دیده نشود باز هم نیازمند بررسی بیشتر است. گاهی تب طول کشنده است (بیشتر از ۳-۴ روز) اگر کودک  علایم جانبی مانند راش پوستی و زبان به شکل توت فرنگی داشته باشد احتمال ابتلا به بیماری سندرم کاوازاکی مطرح است. مادران توجه کنند تب بدون علامت خیلی مهمتر از تب با علامت است چون در تب با علامت، علت به راحتی تشخیص داده می‌شود. 

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3663

افزودن نظر