در مورد ناف چه می‌دانید؟

در مورد ناف چه می‌دانید؟

ناف کوچکترین اندام است اما در مورد آن زیاد صحبت می‌شود. افراد زیادی هستند که از بوی ناف شکایت دارند. بد‌بویی ناف مسئله‌ای رایج و مورد بحث در بسیاری از چت‌روم‌ها و سایت‌های گفت و گوست. در صورتیکه در موتورهای جستجو تایپ کنید "ناف من . . . " جملاتی نظیر اینکه" بوی بد می‌دهد" یا "کثیف است" یا "قرمز شده" را می‌بینید. بوی بد ناف در اینترنت ۱۴۷ هزار مورد برای شما باز می‌کند و موضوعی بسیار مورد توجه و پر‌بازدید است.


ناف ( که نام انگلیسی آن navel بوده و همچنین در فرهنگ رایج به آن belly button گفته می شود)، کوچکترین اندام است اما در مورد آن زیاد صحبت می‌شود. افراد زیادی هستند که از بوی ناف شکایت دارند. بد‌بویی ناف مسئله‌ای رایج و مورد بحث در بسیاری از چت‌روم‌ها و سایت‌های گفت و گوست. در صورتیکه در موتورهای جستجو تایپ کنید "ناف من . . . " جملاتی نظیر اینکه" بوی بد می‌دهد" یا "کثیف است" یا "قرمز شده" را می‌بینید. بوی بد ناف در اینترنت ۱۴۷ هزار مورد برای شما باز می‌کند و موضوعی بسیار مورد توجه و پر‌بازدید است!

در مورد ناف چه می‌دانید؟

 

ناف جایی قرار گرفته که در واقع بند‌ ناف در داخل رحم در آنجا به شکم جنین وصل بوده است. بند‌ ناف که جفت را به جنین متصل کرده بعد از تولد از نوزاد جدا می‌شود. برای جدا کردن بند ناف از دو پنس استفاده میکنند و بین آن دو را میبرند. پنس دیگری نزدیک شکم نوزاد قرار داده می‌شود که بعد از دو روز برداشته خواهد شد. بند‌ ناف باقی‌مانده طی ۱۵ روز خشک شده و می‌افتد و به جای آن اسکاری طبیعی به جای میماند. البته بر خلاف تصور عامه مردم شکل ناف در اثر بریدن بند ناف به وجود نمی‌آید و پیش از این در شکم مادر حالت ناف شکل گرفته است. شکل ناف در میان مردم مختلف متفاوت است و اندازه آن بین ۱.۵ تا ۲ سانتی متر است. ۲ نوع ناف وجود دارد: نافهای محدب و مقعر. افرادی که ناف‌های مقعر دارند معمولا دچار مشکل بد بوی ناف می‌شوند زیرا این محیط گرم و مرطوب است و به دلیل شکلی که دارد فضای مناسبی برای جمع شدن چربی و سلولهای مرده و باکتریهاست.

طبق گزارشی که توسط سایت دیسکاوری صورت گرفته، محققین دریافته‌اند که ناف‌های تورفته می توانند به طور متوسط ۶۰ تا ۱۰۰، و یا حتی تعداد بسیار بیشتری گونه باکتری،‌ مخمر و قارچ در خود داشته باشند. این مطالعه نشان می‌دهد که ناف شما می‌تواند تفریحگاهی برای خوشگذرانی انواع موجودات گوناگون باشد!‌

راب دان، از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، بیان میکند که در ناف افراد عادی، ‌چیزی در حدود ۶۰ الی ۷۰ گونه از موجودات ریز پیدا شده و با توجه به این که موجودات ساکن ناف شما، الزاماً همان موجوداتی نیستند که در ناف دیگر افراد زندگی می‌کنند، در نهایت و به طور کلی طبق این تحقیق و بررسی، نزدیک به ۱۴۰۰ گونه از این موجودات در ناف افراد مختلف پیدا گشته اند.

محققین در این مطالعه ناف تعداد زیادی از مردان و زنان را که از نقاط مختلف، با سن و زمینه های اخلاقی و عادتهای متفاوت و متمایز بوده اند تحت بررسی قرار دادند. در این بین، ‌آن‌ها به مخمرها و قار‌چ‌های جالبی رسیده‌اند.

همانگونه که گفته شد، در سال ۲۰۱۱ محققان دانشگاه کارولینای شمالی، ناف بیش از ۵۰۰ داوطلب را مورد آزمایش و بررسی قرار دادند و متوجه شدند بیش از ۱۴۰۰ نوع باکتری در ناف داوطلبان وجود دارد و از این میان ۴۰ نوع باکتری در ناف ۸۰ درصد افراد مشترکاً زندگی می‌کند. محققین، زیست‌پذیری این گونه‌ها را نیز بررسی نموده و در حال حاضر به دنبال توالی Genome آن‌ها می باشند. ولی تحقیقات اولیه نشان می‌دهند ترکیب موجوداتی که در حال زندگی در ناف هر شخص هستند،‌ برای او منحصر به فرد و یکتا می باشد. به گفته این محققان این باکتریها مولد بویی هستند که بوی طبیعی انسان بوده و باعث می‌شود هر فرد از دیگری تمایز داده شود.

 اما در مورد بوی بد ناف! آیا عدم رعایت بهداشت عامل این بو است؟

 

خب علت بوی بد ناف چه می تواند باشد و این بوی بد، ناشی از چیست؟ این سوال که آیا با شستن باید باکتریهای این ناحیه را از بین برد سوال بسیاری از متخصصان پوست است اما بررسی‌ها نشان داده که این باکتریها نه تنها مضر نیستند بلکه می‌توانند از ورود عوامل بیماری‌زا به بدن پیشگیری کنند. کسانی که نافشان بوی بدی می‌دهد بهتر است با متخصص پوست مشورت کنند. التهاب، سوزش و خارش ناف ممکن است به دلیل عفونت ناحیه باشد و در این شرایط با تجویز داروهای موضعی ضد قارچ و آنتی باکتریال مسئله برطرف میشود. ریزش مایع از ناف نیز می‌تواند نشانه وجود کیست یا چسبندگی ناف به دستگاه گوارش باشد و گرچه مسئله‌ای نادر است اما با مشاهده آن باید به سرعت با متخصص مشورت کرد. اگر هیچ یک از این مسایل وجود نداشته باشد متخصص پوست از شما می‌خواهد نافتان را با الکل ۶۰ درجه شستشو دهید و ببنید باز هم نافتان بو می‌دهد یا خیر. در اکثر موارد این کار به رفع بوی بد ناف کمک می‌کند اما اگر باقی ماند باید با متخصص مشورت کرد. 

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=2879

افزودن نظر

ش ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ، ۱۶:۱۵

سلام، وقتتون بخیر، اینکه از ناحیه ناف هیچ درد یا بوی بدی حس نشه جای نگران کننده ای که نیست؟

ادمین سایت
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۳

با سلام. خیر جای نگرانی نیست

فائزه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ، ۰:۰۸

با سلام. من حدود دو هفته پیش از ناف خونریزی جزئی داشتم.. از اون روز گاهی درد خفیفی ا طراف نافم حس میکنم.. خیلی خفیفه البته.. امشب متوجه شدم نافم کمی ملتهب و قرمز شده..خواستم بپرسم به نظر شما باید به پزشک مراجعه کنم؟؟

ادمین سایت
۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۲

با سلام. بله. شما باید به متخصص پوست یا جراح عمومی یا متخصص داخلی مراجعه کنید.

راما ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ، ۲۲:۲۳

با سلام خدمت ادمین و عزیزان دیگه من خیلی روی نافم حساسم بهش دست بخوره گوشتم میریزه یه ضعف خیلی خیلی خفیفی ته نافم حس میکنم یک چیزی خیلی بد تر از اون حسی که خیلی از شما زمانی که کسی ناخن به دیوار میکشه یا کاموا لای دندونش میگیره به شما دست میده من حتی فکر کردن درمورد نافم اذیتم میکنه گاهی فکر خنده داری به سرم میزنه که نکنه ته نافم بازه چون بر خلاف بقیه من نمیتونم ته نافمو ببینم. خلاصه که کاش کسی بتونه کمک یا راهنماییم کنه ولی بعیدمیدونم کسی بدونه چی میگم فقط میگم خیلی عذاب آوره

ادمین سایت
۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷

با سلام. بهتر است با یک روان‌شناس مشورت کنید.

Maryam ۰۷ آذر ۱۳۹۶ ، ۲۳:۴۴

سلام من مدتیه نافم خارش داره همین باعث زخم و قرمزی شده و داخلشم چمدوقته ک کمی خیسه نمیدونم مشکل چیه..

ادمین سایت
۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶

با سلام. حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

محمد ۰۶ شهریور ۱۳۹۶ ، ۲:۲۹

من هفنه پيش چند قطره اي از نافم خون اومد اما با رعايت بهداشت و خوردن انتي بيوتيك خداروشكر برطوف شد، اما دكتر گفت اگر دوباره تكرار شد بايد عمل شود، خواستم ببينم تازچه حد نياز است مه عمل كنم، اگر اول و اخر بايد عمل بشه خب ديگه براي چي استرس بكشم؟؟

mohsen ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ، ۲:۰۱

سلام من وقتی که بدنیا اومدم ۶.۷ماهه بدنیا اومدم یعنی زودتر بدنیا اومدم ناف نداشتم یعنی نمیدونم جنین همرا نبوده چی بوده نمیدونم بنده نافم مثل بقیه نیست دوخته شده برای همین مادرم میگه تو فتخ شکم داشتی اما من پرسیدم میگن این اسمه عمل نافه شما نیست یکی اینکه میخواستم بدونم که اولا اسم عمله ناف بنده چی بوده به چه علت بوده و آیا میتونم از این طریق معافیت خدمت سربازی بگیرم یا نه؟! اگر خواستید نمیتونم عکس ناف یا برای معاینه خدمت برسم

كوثر ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ ، ۲:۱۵

باسلام داخل ناف من يه چيز مشكي دراومده و چسبيده هست من هفته بيست و دوم لارداري هستم ايا خذرناكه؟!

بهادر ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ ، ۱۳:۵۸

سلام.ممنون از مطلب خوبتون که تقریباً همه چیز راجع به ناف رو گفتید