رژیم DASH برای گیاه‌خواران هم مناسب است!
۰۸ بهمن ۱۳۹۶

رژیم DASH برای گیاه‌خواران هم مناسب است!

در میان همه رژیم‌هایی که بررسی شده‌اند، رژیم DASH توانسته است که رتبه دوم را در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت و کنترل آن به خودش اختصاص بدهد. دستورالعمل‌های غذایی در این رژیم تا حدود زیادی برای افراد مبتلا به بیماری دیابت، گیاه‌خواران و خام‌گیاه‌خواران هم مناسب هستند.


چندین مورد از مطالعات علمی در همین زمینه، نتایج مثبتی را نشان داده‌اند و رویکرد کلی رژیم DASH نیز اساسا الگوی تغذیه‌ای مناسبی را در راستای دستیابی به این دو هدف مهم، یعنی پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت و کنترل آن، ارائه می‌دهد. به‌علاوه، این نکته را هم باید مد نظر داشت که توصیه‌های تغذیه‌ای رژیم DASH توسط متخصصان انجمن دیابت آمریکا ارئه شده‌اند. 
پیشگیری: داشتن اضافه‌وزن، یکی از عوامل خطر اصلی در ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ است. اگرچه رژیم DASH به‌طور خاص برای کاهش وزن یا لاغری طراحی نشده است، اما این رژیم به کاهش وزن و حفظ لاغری نیز کمک خواهد کرد و درنتیجه مانع از شکل‌گیری بیماری دیابت خواهد شد. پیروی از رژیم DASH در کنار ایجاد محدودیت در کالری‌های مصرفی، عوامل خطر مرتبط با سندرم متابولیک را کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که ابتلا به سندرم متابولیک، شانس ابتلا به بیماری دیابت و بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد. 
کنترل: طبق گزارشی که مجله Diabetes Care در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد،‌ پیروی مبتلایان به بیماری دیابت از رژیم DASH با کاهش سطح A۱C (نوعی نشانگر قند خون) و قند خون ناشتا پس از ۸ هفته همراه می‌شود. 


چه محدودیت‌ها و اولویت‌هایی در رژیم DASH وجود دارند؟ 


- هر فردی می‌تواند متناسب با شرایط خودش از رژیم DASH پیروی کند. البته افراد مبتلا به بیماری‌ها و مشکلات خاص نباید این کار را بدون مشورت پزشک انجام بدهند. 
- در رژیم DASH، استفاده از مکمل توصیه نمی‌شود. البته اگر پزشک، مصرف مکمل خاصی را برای شما تجویز کرده است، مجاز نیستید به این‌که مصرف مکمل را قطع کنید. 
- رژیم DASH طوری طراحی شده است که گیاه‌خواران و وگان‌ها (خام‌گیاه‌خوارها) نیز می‌توانند به‌راحتی از آن پیروی کنند. 
- اگر به مصرف مواد غذایی فاقد گلوتن اصرار دارید، فقط انواعی را مصرف کنید که در راهنمای رژیم DASH مورد تایید قرار گرفته‌اند. 
- رژیم DASH اساسا کم‌نمک است و دریافت سدیم روزانه در آن باید به کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم برسد. 


نظر کارشناسان 


U.S. News به‌عنوان یکی از مراجع مهم و معتبری که رژیم‌های غذایی را بررسی می‌کند، از متخصصان تغذیه و دیگر متخصصان در زمینه‌های بیماری دیابت و بیماری‌های قلبی درخواست کرده است تا رژیم DASH را از جنبه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار بدهند. در ادامه با جزئیات بیشتری در این مورد آشنا می‌شوید. 


امتیاز کلی 


۴.۱ از ۵ 


رژیم DASH با فشار خون بالا مقابله می‌کند و عمیقا به خاطر این ویژگی‌هایش مورد ستایش واقع شده است: کامل بودن از نظر تغذیه‌ای، ‌ایمنی، قابلیت بالا برای پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت و کنترل این بیماری، نقش ویژه در تقویت سلامت قلب. 


بهترین رژیم‌ها برای بیماری دیابت 


۳.۵ از ۵ 


در میان همه رژیم‌هایی که بررسی شده‌اند، رژیم DASH توانسته است که رتبه دوم را در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت و کنترل آن به خودش اختصاص بدهد. دستورالعمل‌های غذایی در این رژیم تا حدود زیادی برای افراد مبتلا به بیماری دیابت مناسب هستند. 


بهترین رژیم‌ها برای سلامت قلب 


۴.۴ از ۵ 


رژیم DASH از نظر کیفیت خاصی که برای سلامت قلب دارد، نمره بالایی را کسب می‌کند. متخصصان ثابت کرده‌اند که رژیم DASH هم به پایین آوردن فشار خون کمک می‌رساند و هم شاخص‌های سلامت قلب را ارتقا می‌بخشد. 


ایمنی 


۴.۸ از ۵ 


در زمینه خطراتی که هر رژیم غذایی می‌تواند برای رژیم‌گیرندگان داشته باشد، رژیم DASH توانسته است که رتبه اول را با بیشترین امتیاز به خودش اختصاص بدهد. 


کیفیت تغذیه‌ای 


متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که رژیم DASH در کنار رژیم مدیترانه‌ای، رتبه اول را از نظر کیفیت تغذیه‌ای کسب می‌کند. بعضی از متخصصان، از رژیم DASH با لقب «استاندارد طلایی» یاد می‌کنند. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13618

افزودن نظر