دویدن با بدن چه کار می‌کند؟!
۱۳ دی ۱۳۹۶

دویدن با بدن چه کار می‌کند؟!

اگر پس از دویدن با سیاهی انگشتان پاها مواجه شدید، اصلا نباید بترسید، چون این مشکل فقط به شما محدود نمی‌شود. درواقع بسیاری از دونده‌ها با مشکل سیاهی انگشتان پاها مواجه می‌شوند که به علت خون‌ریزی در زیر ناخن‌ها به‌وجود می‌آید. 


هر دونده‌ای می‌داند که هیچ چیزی مانند دویدن طولانی روی تردمیل یا در فضای آزاد، نمی‌تواند پمپاژ قلب را افزایش بدهد و فعالیت قلب را بیشتر کند. با این ‌حال، یکی از مطالعات اخیر در همین زمینه نشان می‌دهد که همه ورزش‌های مفید برای قلب، این توانایی را هم دارند که آسیب‌های موقتی‌ای در بطن راست ایجاد کنند. طبق این مطالعه، ورزشکاران حرفه‌ای نیز پس از مسابقه‌های دوی استقامت با آسیب‌های فوری و خاصی مانند بزرگ شدن اندازه قلب و ضعیف شدن عملکرد بطن راست قلب مواجه می‌شوند.

البته این مساله نباید شما را نگران کند و مانع از تداوم ورزش روزانه شود. دانشمندان می‌گویند که هیچ کدام از شواهد علمی نشان نمی‌دهند که دویدن برای سلامت قلب نامطلوب است. جالب‌تر آن‌که قلب ورزشکاران قادر است که این آسیب‌های موقتی را تا یک هفته پس از دویدن برطرف کند و این کار از طریق روندهای خود-التیام‌بخش قلب انجام می‌گیرد.

زانوی دونده‌ها به استراحت‌های کوتاه نیاز دارد

سندرم درد پاتلوفمورال (Patellofemoral pain syndrome) که با اصطلاح سندرم زانوی دونده (runner’s knee) نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع‌ترین اتفاقات مخرب در بدن ورزشکاران است. به همین دلیل، این افراد باید هر گونه درد در اطراف یا پشت زانو را جدی بگیرند و خصوصا در چنین موقعیت‌هایی به این دردها دقت کنند: پس از نشستن درازمدت با زانوهای خم‌شده، دویدن، بالا رفتن از پله‌ها و پایین آمدن از پله‌ها.

پزشکان می‌گویند که موقعیت مفصل زانو واقعا خاص است، چون به‌عنوان متصل‌کننده‌ای در میان استخوان ران و استخوان ساق پاها قرار می‌گیرد. اگر کاسه زانو در این میانه به ‌درستی حرکت نکند یا بیش از حد به حراکت واداشته شود، فرد با مشکل سندرم زانوی دونده مواجه می‌شود.

با این ‌حال، محققان می‌گویند که لزومی به تغییر دادن سبک دویدن برای جلوگیری از مواجهه با سندرم زانوی دونده نیست. درواقع، بسیاری از دوندگان با چنین تصمیمی، فقط و فقط به خودشان آسیب می‌رسانند. بهترین درمان برای مقابله با این سندرم، در نظر گرفتن اوقات استراحت کافی در میان دوره‌های دویدن است. به‌علاوه، گرم‌سازی بدن و ورزش‌های تکمیلی مانند تمرین‌های کششی برای پاها به تقویت مفصل زانو کمک می‌رسانند.

چه عاملی باعث سیاه شدن انگشتان پاها در دونده‌ها می‌شود؟

اگر پس از دویدن با سیاهی انگشتان پاها مواجه شدید، اصلا نباید بترسید، چون این مشکل فقط به شما محدود نمی‌شود. درواقع بسیاری از دونده‌ها با مشکل سیاهی انگشتان پاها مواجه می‌شوند که به علت خون‌ریزی در زیر ناخن‌ها به‌ وجود می‌آید.

محققان می‌گویند که کفش‌های نامناسب یا بسیار تنگ از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری این مشکل هستند. توجه داشته باشید که کفش‌ها از اهمیت خاصی در وضعیت دونده‌ها برخوردار می‌شوند و کفش مناسب می‌تواند همه چیز را در وضعیت آنان تغییر بدهد. به همین دلیل، دوندگانی که قصد خرید کفش مناسب برای دوندگی دارند، باید این کفش‌ها را از مراکز معتبر و با مشورت افراد حرفه‌ای خریداری کنند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13366

افزودن نظر