طرز تهیه چند نوع سُس سالاد ساده و متنوع
۲۳ آبان ۱۳۹۶

طرز تهیه چند نوع سُس سالاد ساده و متنوع


سالادها سرشار از ویتامین، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان هستند و می‌توانند بهترین مکمل غذایی باشند و یا به تنهایی به عنوان یک غذای سبک به حساب بیایند و به خصوص برای افرادی که در حال کم‌کردن وزن هستند، مناسب‌اند چون کالری زیادی ندارد. با وجود اینکه می‌توان در تهیه سالاد از مواد بسیار متنوعی استفاده کرد و به آن رنگ‌و‌بوی مختلفی بخشید، در عین حال بعد از مدتی و به علت تکراری شدن، خوردن آن می‌تواند خسته‌کننده شود. در اینجاست که نقش سُس سالاد معلوم می‌شود، چون به ‌سادگی احساس شما را نسبت به آن تغییر و تنوع می‌بخشد. برای تنوع دادن به سالادها با ما باشید تا با چندین سُس فوق‌العاده خوش‌طعم آشنا شوید:

 

سُس سرکه کلاسیک

این یک سُس کاملا رژیمی، آسان و خوش‌طعم است که از مواد زیر (میکس‌شده) درست می‌شود:

۲ قاشق غذاخوری سرکه- ۲ قاشق غذاخوری سُس خردل- ۳/۱ فنجان روغن زیتون- نمک و فلفل

 

سُس خامه

یک سُس ساده، سریع و حاوی مواد اصلی که برخلاف سُس خامه کلاسیک شامل تمام سبزی‌های معطر و ادویه‌ها نیست و به ‌همین خاطر کالری بالایی ندارد. ابتدا باید مایونز و بقیه مواد سُس (غیر از سرکه) را با سرعت زیاد با هم مخلوط کنید و سپس با اضافه کردن سرکه به این مخلوط، مجددا آن را با سرعت زیاد بهم بزنید؛ مواد لازم:

۱ قاشق چای‌خوری خردل دانه‌ای- ۱ قاشق غذاخوری سرکه بالزامیک- ۱ قاشق غذاخوری مایونز- ۱ قاشق چای‌خوری شکر- نمک و فلفل

 

سُس سرکه و سیر تنوری

یک بته کوچک سیر را شسته و بدون اینکه آن را پوست بکنید، به روغن زیتون آغشته کنید و در فویل بپیچید؛ سپس آن را به مدت ۳۰ دقیقه در اجاق (۴۰۰درجه فارنهایت) قرار دهید. بعد از خنک شدن، سیر را پوست کنده و با سرکه میکس کنید.

 

سُس لیمو‌ترش و انبه

یک سُس کاملا سبک و سالم. ابتدا انبه را به صورت پوره درآورید و بعد آب‌لیمو، نمک، خردل و شکر را به آن اضافه کنید. سپس کم‌کم و در حین میکس کردن، سرکه و روغن زیتوان را اضافه کنید. مواد لازم:

 

۱ عدد انبه رسیده و پوست‌کنده- ۱ عدد لیمو ترش با پوست- ۱ قاشق چای‌خوری سُس خردل- ۱ قاشق چای‌خوری نمک- ۱ قاشق چای‌خوری شکر- ۴/۱ فنجان سرکه برنج- ۲/۱ فنجان روغن نباتی

 

سُس جعفری

این سُس به خصوص برای سالادهای محتوی گوشت ماهی مناسب است. ابتدا تمام مواد غیر از جعفری باید با هم مخلوط شوند و در ‌انتها جعفری به آنها اضافه می‌شود. مواد لازم:

۲ قاشق چای‌خوری جعفری خرد‌شده- ۲ قاشق چای‌خوری روغن زیتون- ۲ قاشق چای‌خوری آب لیموی تازه- ۴/۱ قاشق چای‌خوری پودر پیاز

 

سس کلاسیک مدیترانه‌ای

این سُس ایتالیایی با اندکی تغییر در سُس سرکه کلاسیک تهیه می‌شود. مواد لازم:

۲/۱ فنجان پنیر فتای خرد‌شده، ۱ عد گوجه فرنگی گیلاسی خرد‌شده، و ۱ قاشق چای‌خوری پونه خشک که با سُس مخلوط می‌شوند.

 

سُس شوید

مواد تشکیل‌دهنده این سُس لذیذ عبارتند از:

۲ قاشق غذاخوری سرکه قرمز- ۴/۱ فنجان روغن زیتون- ۲/۱ فنجان شوید خشک شده- ۳/۱ قاشق چای‌خوری پودر پیاز- ۳/۱ قاشق چای‌خوری پودر سیر- ۳/۱ قاشق چای‌خوری پودر خردل- ۱ قاشق غذاخوری عسل

 

سُس سرکه تمشک

اگرچه این سُس کمی کالری دارد، ولی به خاطر طعم بی‌نظیرش ارزش خوردن دارد. کافی است مواد لازم را با هم در ظرفی مخلوط کنید و آن را روی سالادتان بریزید. مواد لازم:

۱ قاشق غذاخوری عسل- ۱ قاشق غذاخوری جعفری خرد‌شده تازه- ۲/۱ فنجان سرکه تمشک

 

سُس جالاپه‌نو (فلفل سبز خیلی تند)

این سُس از نوع ترش و شیرین و تند، بسیار لذیذ است که اگر یکبار امتحانش کنید دیگر سراغ سُس‌های دیگر را نمی‌گیرید. مواد لازم برای این سُس:

۲ قاشق چای‌خوری سُس ماستارد- ۲ قاشق چای‌خوری عسل- ۲/۱ قاشق چای‌خوری پوست لیمو‌ترش- ۲ قاشق غذاخوری آبلیموی تازه- ۳/۱ قاشق چای‌خوری نمک- ۴/۱ فنجان روغن نباتی- ۴/۱ فنجان روغن زیتون- ۲ قاشق چای‌خوری آویشن خرد‌شده- ۲/۱ جالاپه‌نوخرد‌شده

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13013

افزودن نظر