چرا ناخواسته پوست‌مان کبود می‌شود؟/ از نقش سن تا داروها
۳۱ خرداد ۱۳۹۶

چرا ناخواسته پوست‌مان کبود می‌شود؟/ از نقش سن تا داروها

افزایش سن ما همراه است با تضیعف رگ‌های خونی، پوست و بافت‌های مختلف بدن. بنابراین، بدن ما با افزایش سن هرچه بیشتر نسبت به ضربه‌های احتمالی آسیب‌پذیر می‌شود و مقاومت اولیه خودش را از دست می‌دهد. با این حساب، کبودی پوست در سنین بالاتر، کمی طبیعی به نظر می‌رسد.


همه ما این اتفاق را تجربه کرده‌ایم: ناگهان به دست‌ها یا پاهای خودمان نگاه می‌کنیم و کبودی واضحی را در قسمتی از بدن‌مان می‌بینیم، درحالی که واقعا نمی‌دانیم این کبودی کِی و در چه موقعیتی به‌وجود آمده است! با این‌که این اتفاق معمولا کنجکاوی ما را برمی‌انگیزد، اما تکرار منظم آن می‌تواند ما را به جست‌وجوی دلایل واقعی آن وادار کند. آیا بعضی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به کبودی هستند و آیا راه‌حلی برای این گروه از افراد وجود دارد؟!

 

نقش سن و جنسیت

درحالی که احتمال شکل‌گیری کبودی در بدن هر فردی وجود دارد، اما همه افراد در این زمینه با همدیگر یکسان نیستند. بنابراین،‌ اگر احساس می‌کنید که بدن شما در صورت مواجهه با کوچک‌ترین ضربه‌ای دچار کبودی می‌شود، قطعا باید به دو عامل سن و جنسیت توجه کنید.

افزایش سن ما همراه است با تضیعف رگ‌های خونی، پوست و بافت‌های مختلف بدن. بنابراین، بدن ما با افزایش سن هرچه بیشتر نسبت به ضربه‌های احتمالی آسیب‌پذیر می‌شود و مقاومت اولیه خودش را از دست می‌دهد. درنتیجه، ‌سالمندان بیشتر از همه گروه‌های سنی دیگر در معرض ابتلا به کبودی‌های مکرر و عمیق‌تر قرار می‌گیرند.

در کنار همه این‌ها، شواهد علمی معتبری هم وجود دارند که نشان می‌دهند زنان راحت‌تر از مردان دچار کبودی می‌شوند. محققان می‌گویند که این تفاوت احتمالا به نازک‌تر بودن پوست زنان ارتباط دارد ولی تفاوت‌های ساختاری از نظر تشکیل چربی و کلاژن در بدن زنان را هم نباید نادیده گرفت. به‌علاوه، زنان به‌طور متوسط دارای چربی بیشتری در بدن خودشان هستند و هورمون استروژن نیز در بدن آنان، دیواره رگ‌های خونی را تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد.

 

نقش داروها

بعضی از داروها می‌توانند در شکل‌گیری راحت کبودی‌ها نقش داشته باشند. داروهای استروئیدی، ‌نمونه‌ای از همین داروها هستند که برای طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌شوند: از آسم گرفته تا آرتریت روماتوئید. این داروها می‌توانند پوست را نازک‌تر از حالت عادی کنند و قدرت مقاومت در برابر فرسایش یا ضربه را کاهش بدهند.

داروهای دیگر هم می‌توانند خون را رقیق کنند یا قابلیت لخته شدن خون را ضعیف کنند که هر دوی این اتفاقات، شکل‌گیری کبودی‌ها در سطح بدن را راحت‌تر می‌سازند. هپارین و وارفارین، دو نمونه از داروهای رقیق‌کننده خون هستند که در صورت مصرف زیاد، همین مشکل را به‌وجود می‌آورند. حتی داروهای ساده‌ای مانند آسپیرین هم می‌توانند مشکل‌ساز شوند، خصوصا اگر این داروها را ناخواسته همراه با ترکیبات طبیعی رقیق‌کننده خون مانند سیر، ویتامین E و جینکو بیلوبا مصرف کنید.

 

کبودی‌های نگران‌کننده

اگر متوجه شدید که بیش از حد دچار کبودی می‌شوید و هیچ علت واضحی هم برای این کبودی‌ها وجود ندارد، حتما برای بررسی‌های مشکلات احتمالی به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات، شکل‌گیری کبودی‌های شدید بعد از آسیب‌دیدگی جزئی یا معمولی می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به لوسمی (leukaemia) یا دیگر انواع اختلالات خون باشد. این موارد باید از نظر پزشکی مورد بررسی قرار بگیرند، چون آزمایش خون به‌راحتی نشان می‌دهد که آیا اختلالات انعقادی در خون فرد مورد نظر وجود دارد یا نه.

جدی گرفتن این بررسی‌ها خصوصا در مواقعی ضرورت پیدا می‌کند که علائم دیگری را هم مشاهده کنید یا کبودی شما برای بهبودی به دوره زمانی طولانی‌تری نیاز پیدا کند. اگر هم توده‌های قابل لمس را زیر پوست (گردن، ‌زیربغل و کشاله ران) لمس کردید یا بدون رژیم گرفتن دچار کاهش وزن شدید و تعریق شبانه را هم تجربه کردید، هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12243

افزودن نظر