عوارض جانبی زیاده‌روی در مصرف تخم کتان
۱۶ خرداد ۱۳۹۶

عوارض جانبی زیاده‌روی در مصرف تخم کتان

تخم کتان یا بذر کتان،‌ در صورت مصرف به مقدار زیاد یا بدون مایعات کافی، می‌تواند باعث شکل‌گیری انسداد در مری یا روده شود.


تخم کتان و روغن آن، خواص بسیار زیادی دارند که از بین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: کاهش سطح تری‌گلیسرید خون، پایین آوردن فشار خون و اثرگذاری مثبت در لخته شدن خون. با این‌حال، استفاده از این خوراکی می‌تواند با عوارض جانبی خاصی همراه شود که در درجه اول هم با مصرف زیاد آن به‌وجود می‌آیند. به همین دلیل، پیش از مصرف تخم کتان یا روغن کتان حتما با پزشک خودتان مشورت کنید.

اثرات ملیّن

براساس گزارش U.S. National Institutes of Health، تخم کتان می‌تواند خاصیت ملین داشته باشد. بنابراین، مصرف تخم کتان در مقادیر زیاد می‌تواند به ناراحتی‌های گوارشی، افزایش تحرکات روده و اسهال منجر شود. NIH با توجه به همین موضوع،‌ به این افراد توصیه می‌کند که از تخم کتان استفاده نکنند: افراد مبتلا به اسهال،‌ سندرم روده تحریک‌پذیر، دیورتیکولیت یا بیماری‌های التهابی روده، از جمله بیماری کرون و کولیت اولسراتیو.

انسداد در دستگاه گوارش

تخم کتان،‌ در صورت مصرف به مقدار زیاد یا بدون مایعات کافی، می‌تواند باعث شکل‌گیری انسداد در مری یا روده شود. پس همه افرادی که مری و روده‌های تنگ دارند یا افرادی که دچار انسداد در این بخش‌های بدن هستند، ‌نباید از تخم کتان استفاده کنند. علاوه بر این، افراد مبتلا به اسکلرودرمی قبل از مصرف تخم کتان باید از پزشک مشورت بگیرند. به‌گفته محققان دانشگاه میشیگان، بعضی از افراد مبتلا به اسکلرودرمی بعد از شروع استفاده از مواد غذایی و مکمل‌های سرشار از فیبر با یبوست شدید و انسداد در روده مواجه می‌شوند.

واکنش‌های آلرژیک

اگرچه واکنش‌های آلرژیک نسبت به تخم کتان بسیار نادر هستند، اما امکان مواجهه با واکنش‌های آلرژیک شدید منتفی نیست. علائم این واکنش‌ها نسبت به تخم کتان عبارت‌اند از درد در ناحیه شکم، حالت تهوع و استفراغ. شانس بروز آنافیلاکسی خطرناک هم در موارد نادر وجود دارد.

اثرات ناشی از زیاده‌روی در مصرف

براساس گزارش‌های NIH، محققان تا به امروز توانسته‌اند که اثرات منفی ناشی از زیاده‌روی در مصرف تخم کتان را در مطالعات حیوانی مشخص کنند. این نشانه‌ها می‌توانند بدین ترتیب باشند: تنگی نفس، تنفس سریع و غیرعادی، ضعف و مشکل در راه رفتن. به‌علاوه، زیاده‌روی در مصرف تخم کتان می‌تواند باعث تشنج یا حتی ازکارافتادگی بدن شود.

اثرات هورمونی

تخم کتان می‌تواند اثرات شبه‌استروژن داشته باشد و درنتیجه زنانی که هر روز تخم کتان مصرف می‌کنند، احتمال دارد که با تغییر در چرخه قاعدگی مواجه شوند. بنابراین، زنانی که با مشکلات هورمونی مواجه هستند، باید در مصرف تخم کتان با احتیاط رفتار کنند. اگر به هر کدام از این مشکلات مبتلا هستید، نباید تخم کتان بخورید: آندومتريوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک، فیبروم رحم و سرطان پستان، سرطان تخمدان و رحم. زنان باردار هم نباید تخم کتان مصرف کنند، چون این کار می‌تواند مشکلات هورمونی مخربی برای جنین به‌وجود بیاورد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12152

افزودن نظر