حد مجاز مصرف امگا3 در طول روز چقدر است؟
۱۲ آبان ۱۳۹۵

حد مجاز مصرف امگا۳ در طول روز چقدر است؟

یکی از سوالاتی که دائما درباره امگا ۳ مطرح می‌شود، این است که روزانه باید چه مقداری از امگا ۳ را مصرف کنیم؟ با توجه به وجود شواهد ناکافی در این زمینه، میزان مجاز توصیه‌شده (RDA) برای مصرف امگا ۳ وجود ندارد، بلکه میزان مصرف کافی (AI) برای آن در نظر گرفته شده است.


یکی از سوالاتی که دائما درباره امگا ۳ مطرح می‌شود، این است که روزانه باید چه مقداری از امگا ۳ را مصرف کنیم؟ با توجه به وجود شواهد ناکافی در این زمینه، میزان مجاز توصیه‌شده (RDA) برای مصرف امگا ۳ وجود ندارد، بلکه میزان مصرف کافی (AI) برای آن در نظر گرفته شده است. این شاخص براساس تامین مقدار لازم از مواد مغذی برای افراد سالم طراحی شده است.


میزان حداقل روزانه برای سنین و افراد مختلف:
کودکان ۱ تا ۳ سال: ۰.۷ گرم ؛ کودکان ۴ تا ۸ سال: ۰.۹ گرم ؛ پسران ۹ تا ۱۳ سال: ۱.۲ گرم ؛ دختران ۹ تا ۱۳ سال: ۱ گرم ؛ پسران ۱۴ سال به بالا: ۱.۶ گرم ؛ دختران ۱۴ سال به بالا: ۱.۱ گرم. زنان باردار هم باید روزانه ۴ گرم و زنان شیرده هم ۱.۳ گرم امگا ۳ دریافت کنند.


مساله بعدی درباره نسبت کالری‌ها و امگا ۳ است. به‌طور کلی چربی‌ها باید ۲۵ تا ۳۵ درصد از مجموع کالری‌های مصرفی روزانه را تشکیل دهند. کالری‌های تامین‌شده از چربی‌های غیراشباع چندزنجیره‌ای، مثل امگا ۳ و امگا ۶، باید حدود ۱۰ درصد از این کالری‌های مصرفی را تکمیل کنند. هر گرم چربی حاوی ۹ کالری است.
دوز مصرفی مکمل‌های امگا ۳ هم نباید به ۳ گرم بیشتر در روز برسد، مگر این‌که پزشک چنین تجویزی کرده باشد. کودکان و افراد زیر ۱۸ سال هم اصلا نباید بدون تجویز پزشک، از مکمل‌های امگا ۳ استفاده کنند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=10311

افزودن نظر