سیگار کشیدن می‌تواند تا بیش از 30 سال روی DNA تاثیر بگذارد
۰۳ مهر ۱۳۹۵

سیگار کشیدن می‌تواند تا بیش از ۳۰ سال روی DNA تاثیر بگذارد

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که سیگار کشیدن از طریق متیلاسیون DNA بر ژنوم انسان (مجموعه کامل DNA در بدن هر فرد، از جمله همه ژن‌ها) تاثیر می‌گذارد.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که سیگار کشیدن از طریق متیلاسیون DNA بر ژنوم انسان (مجموعه کامل DNA در بدن هر فرد، از جمله همه ژن‌ها) تاثیر می‌گذارد. برخی از این متیلاسیون‌های DNA، تا ۳۰ سال بعد از ترک سیگار باقی می‌مانند. گزارشی از این مطالعه در نشریه انجمن قلب آمریکا به‌نام Circulation: Cardiovascular Genetics به انتشار رسیده است.


متیلاسیون DNA، فرآیندی است که سلول‌ها در آن، فعالیت ژن را کنترل می‌کنند و معمولا عملکرد ژن را تغییر می‌دهند. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که متیلاسیون DNA می‌تواند سابقه مصرف سیگار را در افراد نشان بدهد و درنتیجه می‌تواند به طراحی روش‌های درمانی جدید برای مقابله با بیماری‌های ناشی از سیگار کمک کند.


دکتر استفانی لاندن، از مسئولان این مطالعه، می‌گوید: «این نتایج مهم هستند، چون متیلاسیون (به‌عنوان یکی از مکانیسم‌های تنظیم بیان ژن) روی ژن‌هایی تاثیر می‌گذارد که در ابتلا به بیماری‌های ناشی از سیگار کشیدن نقش مهمی دارند. نکته دیگری که به همان اندازه اهمیت دارد، این است که حتی پس از ترک سیگار، ما هنوز هم اثرات سیگار کشیدن را روی DNA می‌بینیم».


نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که شایع‌ترین متیلاسیون‌های DNA با ژن‌هایی مرتبط هستند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و برخی از سرطان‌ها را افزایش می‌دهند. علاوه بر این مشخص شد که ترک کردن سیگار در برخی افراد باعث می‌شود که وضعیت متیلاسیون DNA در بدن آنان بعد از ۵ سال به حالت عادی (مانند غیرسیگاری‌ها) برگردد، اما این وضعیت در بدن بعضی افراد تا ۳۰ سال بعد از ترک سیگار ادامه می‌یابد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9902

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر