مشکلات روان‌شناختی رایج در بین دانش‌آموزان/ اختلالات خوردن و اختلال یادگیری

مشکلات روان‌شناختی رایج در بین دانش‌آموزان/ اختلالات خوردن و اختلال یادگیری

برخی از کودکان شدیدا گرفتار اختلالات خوردن، مثل بی‌اشتهایی عصبی (آنورکسیا نروزا) و پُرخوری عصبی (بولیمیا نروزا) می‌شوند.


برخی از کودکان شدیدا گرفتار اختلالات خوردن، مثل بی‌اشتهایی عصبی (آنورکسیا نروزا) و پُرخوری عصبی (بولیمیا نروزا) می‌شوند. علائم رایج اختلالات خوردن شامل این موارد هستند: کاهش وزن، احساس چاقی حتی در مواقعی که کودک لاغر است، وسواس در شمارش کالری‌های مصرفی و بهانه آوردن مداوم برای غذا نخوردن. روش‌های درمانی برای مقابله با این اختلالات معمولا شامل جلسه‌های مشاوره می‌شوند.


مشکل روان‌شناختی رایج دیگر، اختلال بیش‌فعالی/کمبود توجه (ADHD) است. این مشکل معمولا زمانی محتمل می‌شود که با نشانه‌های زیر در کودکان مدرسه‌ای مواجه شویم: مشکل داشتن در تمرکز برای انجام دادن تکالیف مدرسه، اختلال در توجه کردن به کلاس درس، مشکل داشتن برای نشستن در کلاس یا ایستادن در صف، یا ناتوانی در رعایت نوبت برای پاسخ دادن به سوالات کلاس. این اختلال معمولا با استفاده از داروها و در برخی موارد با اصلاح رفتاری،‌ درمان‌پذیر است.


اختلال یادگیری، مشکل روان‌شناختی دیگری است که باید در تعیین آن با دقت زیادی عمل کرد. درواقع، بعضی از کودکان مانند هم‌سالان خودشان در فرآیند یادگیری به مشکل برمی‌خورند و این حد از مشکل غیرعادی نیست. برخی کودکان با خواندن راحت‌تر هستند، درحالی که بعضی از کودکان از اشکال بصری بهره می‌برند. حتی برخی از کودکان زمانی به‌خوبی آموزش می‌بینند که خودشان در فرآیند یادگیری مشارکت داشته باشند. بنابراین، گذراندن آزمون‌های علمی زیر نظر پزشک، برای تعیین اختلال یادگیری و طراحی برنامه اختصاصی برای درمان آن ضروری است .

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9883

افزودن نظر