محققان موفق به پیوند کامل تخمدان شدند
۲۹ شهریور ۱۳۹۵

محققان موفق به پیوند کامل تخمدان شدند

دانشمندان توانستند با موفقیت تخمدان یک گوسفند را به گوسفند دیگری پیوند بزنند. تخمدان گوسفند کاملا مشابه تخمدان زنان است. در این آزماش، تخمدان را فریز کرده و پس از یخ‌زدایی، آن را پیوند زدند.


دانشمندان توانستند با موفقیت تخمدان یک گوسفند را به گوسفند دیگری پیوند بزنند. تخمدان گوسفند کاملا مشابه تخمدان زنان است. در این آزمایش، تخمدان را فریز کرده و پس از یخ‌زدایی، آن را پیوند زدند. دانشمندان موفق شدند از تخمدان پیوندی صاحب یک رویان شوند و این یعنی عمل پیوند تخمدان می‌تواند مشکل نازایی بسیاری از زنان را حل کند.


در این چند سال‌ اخیر، محققان امیدوار هستند که این روش درمانی، بتواند برای رفع مشکل ناباروری زنانی که در گذشته دچار سرطان بوده‌اند و تخمدان‌هایشان را برداشته‌اند یا تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی قرار گرفته بودند، مفید باشد. در گذشته، پزشکان برای حل مشکل این گروه از زنان، فقط می‌توانستند به فریز کردن تخمک یا پیوند بافت تخمدانی بسنده کنند.اما هیچ یک از این روش‌ها تضمینی برای موفقیت در بارداری نبودند.


در این مطالعه، محققان ۸ تخمدان از ۸ گوسفند را با به همراه رگ‌های خونی اطراف آن برداشتند و فریز کردند. عمل پیوند ۵ مورد از نمونه‌ها موفقیت‌آمیز بود که دو مورد از تخمدان‌های پیوندی توانستند تخمک تولید کنند. یکی از این پیوندها به قدری موفقیت‌آمیز بود که حتی اکنون که سه سال از عمل پیوند آن زمان می‌گذرد، تخمدان هنوز قادر به تولید تخمک است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9871

افزودن نظر