درباره لکه‌های مادرزادی چه می‌دانید!
۱۶ شهریور ۱۳۹۵

درباره لکه‌های مادرزادی چه می‌دانید!

از هر سه نفر در دنیا، یک نفر دارای لکه مادرزادی است اما همه این لکه‌ها شبیه به هم نیستند و می‌توانند از نظر شکل و عامل ایجاد با یکدیگر تفاوت داشته باشد.


از هر سه نفر در دنیا، یک نفر دارای لکه مادرزادی است اما همه این لکه‌ها شبیه به هم نیستند و می‌توانند از نظر شکل و عامل ایجاد با یکدیگر تفاوت داشته باشد. عامل بروز بیشتر لکه‌های مادرزادی وجود ناهنجاری در مویرگ و عروقی است که مسئول خونرسانی به آن قسمت از پوست هستند. از آنجایی که این اتفاق در دوران جنینی رخ می‌دهد، به آن مادرزادی می‌گویند. انواع لکه‌های مادرزادی به شرح زیر است:


- لکه‌های استورک، صورتی رنگ و از متداول‌ترین لکه‌هایی هستند که امروزه در نوزادان دیده می‌شوند. این لکه‌ها، معمولا در پیشانی، پلک‌ها و پشت گردن ظاهر می‌شوند. اکثر آن‌ها نیازی به درمان ندارند و با گذشت زمان خودبه‌خود محو می‌شوند.


- لکه‌های همانژيوم قرمز رنگ که از هر ۲۰ نوزاد در یک نفر دیده می‌شود. این لکه‌ها معمولا از ابتدای تولد وجود ندارند اما در هفته‌های ابتدایی ظاهر می‌شوند و پس از سن هفت سالگی محو می‌شوند.


- لکه‌های قرمز تیره که کمتر رایج هستند و از هر ۱۰۰۰ نوزاد در ۳ نفر دیده می‌شود. این لکه‌ها معمولا از ابتدای تولد وجود دارند و به صورت خود به خود محو نمی‌شوند اما می‌توان به کمک لیزر اثر آن را کمتر کرد.


- لکه‌های قهوه‌ای دائمی که نوعی خال هستند. این لکه‌ها معروف به خال ملانوسیتیک مادرزادی هستند و به دلیل وجود ناهنجاری در سلول‌های رنگدانه پوست ظاهر می‌شوند. ملانوسیت، سلولی در پوست است که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به رنگ قهوه‌ای تبدیل می‌شود. از هر ۱۰۰ نوزاد، یک نفر با این خال‌ها متولد می‌شود. راه درمانی برای از بین بردن این لکه‌ها وجود ندارد مگر جراحی پلاستیک که آن هم به دلیل اسکاری که به جا می‌گذارد، زیاد توصیه نمی‌شود.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9781

افزودن نظر