تعریق بیش از حد چیست و چه علت‌های دارد؟
۰۹ شهریور ۱۳۹۵

تعریق بیش از حد چیست و چه علت‌های دارد؟

تعریق بیش از حد زمانی معنا پیدا می‌کند که میزان تعریق فرد در نسبت با دمای محیط، سطح فعالیت یا استرس، بیشتر از اندازه عادی باشد. تعریق بیش از حد می‌تواند فعالیت‌های روزانه افراد را دچار اختلال کند و حتی باعث اختلال اضطراب اجتماعی یا خجالت‌زدگی شود.


تعریق بیش از حد زمانی معنا پیدا می‌کند که میزان تعریق فرد در نسبت با دمای محیط، سطح فعالیت یا استرس، بیشتر از اندازه عادی باشد. تعریق بیش از حد می‌تواند فعالیت‌های روزانه افراد را دچار اختلال کند و حتی باعث اختلال اضطراب اجتماعی یا خجالت‌زدگی شود.


هایپرهیدروسیس یا تعریق بیش از حد می‌تواند تمام بدن یا فقط قسمت‌های خاصی از بدن (خصوصا کف دست‌ها و پاها، زیربغل و صورت) را تحت تاثیر خودش قرار دهد. نوعی از هایپرهیدروسیس که معمولا روی دست‌ها و پاها تاثیر می‌گذارد، حداقل یک بار در هفته (در زمان بیداری) اتفاق می‌افتد.


البته اگر تعریق شدید دارای هیچ علت زمینه‌ای نباشد، به آن هایپرهیدروسیس اولیه می‌گویند. این نوع از تعریق شدید زمانی اتفاق می‌افتد که عصب‌های تحریک‌کننده غدد تعریق، بیش از حد عادی به فعالیت می‌پردازند و بدن را به تعریق بیشتر در شرایط غیرضروری وادار می‌کنند. لازم به ذکر است که هایپرهیدروسیس اولیه می‌تواند علت وراثتی داشته باشد.


با این‌حال، اگر تعریق به یکی از بیماری‌ها یا مشکلات زمینه‌ای ارتباط داشته باشد، به آن هایپرهیدروسیس ثانویه می‌گویند. مشکلاتی که می‌توانند باعث تعریق شدید شوند، بدین ترتیب هستند:
دیابت، اندوکاردیت، تب با علت نامعلوم، اختلال اضطرابی فراگیر، حمله قلبی، گرمازدگی، اچ‌آی‌وی/ایدز، پُرکاری تیروئید، سرطان خون، مالاریا، یائسگی، لنفوم غیرهوچکین، چاقی،‌ استرس و توبرکولوز.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9711

افزودن نظر