روغن معدنی و کوکامید DEA برای موها مضر هستند
۰۹ شهریور ۱۳۹۵

روغن معدنی و کوکامید DEA برای موها مضر هستند

همه کسانی که می‌خواهند موهای سالم و زیبایی داشته باشند، از روش‌های مختلفی برای رسیدن به این هدف استفاده کرده‌اند. استفاده از شامپوهای خاص، همیشه یکی از این روش‌ها بوده است.


همه کسانی که می‌خواهند موهای سالم و زیبایی داشته باشند، از روش‌های مختلفی برای رسیدن به این هدف استفاده کرده‌اند. استفاده از شامپوهای خاص، همیشه یکی از این روش‌ها بوده است. بیشتر افراد برای خریدن شامپو، به عطر و جذابیت آن دقت می‌کنند،‌ درحالی که این نکات در اولویت قرار ندارند.


بسیاری از این شامپوها حاوی افزودنی‌هایی هستند که نه‌تنها برای موها مضر به حساب می‌آیند، بلکه می‌توانند برای سلامت عمومی نیز خطر داشته باشند. بنابراین، قبل از خریدن شامپو حتما به ترکیبات تشکیل‌دهنده آن دقت کنید.
بسیاری از محصولات ضدپیری مخصوص موها حاوی روغن معدنی (پارافین) هستند، چون به‌عنوان نوعی پُرکننده ارزان‌قیمت عمل می‌کند. لازم به ذکر است که روغن معدنی از وازلین به دست می‌آید.


مطالعات علمی نشان داده‌اند که روغن معدنی دارای هیچ فایده‌ای برای ساقه موها نیست، چون مولکول‌های موجود در روغن معدنی برای نفوذ به کوتیکول‌ها بیش از حد بزرگ هستند. درنتیجه، استفاده از روغن معدنی با تجمع آن بر روی موها همراه می‌شود و تا شست‌وشوی بعدی بر روی سر باقی می‌ماند. روغن‌ معدنی معمولا در محصولات خاصی مثل سرم مو، نرم‌کننده‌ها و کرم‌های مرطوب‌کننده به‌کار می‌رود.


ماده‌ای که حالت خامه‌ای و کف‌آلوده به محصولات مخصوص موها می‌دهد، کوکامید DEA نام دارد. برخی سازمان‌ها و نهادهای معتبر از کوکامید DEA به‌عنوان یکی از مواد سرطان‌زای احتمالی یاد می‌کنند که می‌تواند باعث ابتلا به سرطان شود، اما این ماده هنوز هم در تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان نیز این ماده را برای انسان‌ها، سرطان‌زا ارزیابی کرده است. کوکامید DEA از روغن نارگیل گرفته می‌شود و از نظر شیمیایی اصلاح‌شده است. علاوه بر این، می‌تواند باعث واکنش آلرژیک یا احساس سوزش در پوست یا چشم‌ها شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9710

افزودن نظر