عوامل موثر بر تعریق شبانه/ از عفونت‌ها تا داروها
۰۸ شهریور ۱۳۹۵

عوامل موثر بر تعریق شبانه/ از عفونت‌ها تا داروها

علت‌های مختلفی باعث تعریق شبانه می‌شوند که با برخی از آن‌ها آشنا شده‌ایم: هایپوگلایسمی، یائسگی، تعریق ایدیوپاتیک، اختلالات هورمونی و بیماری‌های عصب‌شناختی.


علت‌های مختلفی باعث تعریق شبانه می‌شوند که با برخی از آن‌ها آشنا شده‌ایم: هایپوگلایسمی، یائسگی، تعریق ایدیوپاتیک، اختلالات هورمونی و بیماری‌های عصب‌شناختی. با این‌حال، علت‌های دیگری نیز برای این مشکل وجود دارند.


عفونت‌ها: توبرکولوز، نوعی از عفونت است که شدیدا با تعریق شبانه همراه می‌شود. البته عفونت‌های باکتریایی خاصی مثل اندوکاردیت (التهاب دریچه‌های قلب)، استئومیلیت (التهاب استخوان‌ها) و آبسه نیز می‌توانند باعث تعریق شبانه شوند. علاوه بر این، تعریق شبانه به‌عنوان یکی از علائم عفونت HIV شناخته می‌شود.


سرطان‌ها: تعریق شبانه، یکی از علائم اولیه ابتلا به برخی از سرطان‌ها است. شایع‌ترین نوع سرطان که با تعریق شبانه همراه است، لنفوم نام دارد. با این‌حال، ‌افرادی که مبتلا به سرطان هستند اما هنوز وجود سرطان در بدن آن‌ها تشخیص داده نشده است، با علائم دیگری مثل کاهش وزن ناگهانی و تب در کنار تعریق شبانه مواجه می‌شوند.


داروها: مصرف برخی از داروها می‌تواند به تعریق شبانه منجر شود. داروهای ضدافسردگی، نوع رایجی از همین داروها هستند. آمارها نشان می‌دهند که بین ۸ تا ۲۲ درصد از افرادی که داروی ضدافسردگی مصرف می‌کنند، با همین نوع از تعریق شبانه روبه‌رو می‌شوند.
البته داروهای روان‌پزشکی دیگر نیز با تعریق شبانه همراه هستند. داروهای کاهنده تب مثل آسپیرین و استامینوفن، در برخی موارد به تعریق شبانه منجر می‌گردند. علاوه بر این، بسیاری از داروهای دیگر نیز می‌توانند با تعریق شبانه یا گُرگرفتگی همراه باشند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9701

افزودن نظر