قارچ، ‌پسوریازیس و شوره سر؛ علت‌های شایع ریزش مو
۰۶ شهریور ۱۳۹۵

قارچ، ‌پسوریازیس و شوره سر؛ علت‌های شایع ریزش مو

ریزش مو می‌تواند علت‌های متعدد و متفاوتی داشته باشد. بعضی از موارد ریزش مو به‌علت وجود قارچ، پسوریازیس یا شوره سر (درماتیت سبورئیک) به وجود می‌آیند.


ریزش مو می‌تواند علت‌های متعدد و متفاوتی داشته باشد. بعضی از موارد ریزش مو به‌علت وجود قارچ، پسوریازیس یا شوره سر (درماتیت سبورئیک) به وجود می‌آیند.
شایع‌ترین نوع عفونت قارچی که بر روی موها تاثیر می‌گذارد، کچلی قارچی (ringworm) نام دارد. این نوع از عفونت در پای ورزشکاران هم شایع است و به آن عفونت قارچی انگشتان (athlete's foot) می‌گویند. کچلی قارچی برای درمان به استفاده از داروهای ضدقارچ خوراکی نیاز دارد.


عامل دیگری که می‌تواند باعث ریزش مو شود، درماتیت سبورئیک است. این وضعیت باعث ریزش مو از ناحیه پوست سر می‌شود و موها را شدیدا چرب و زرد می‌کند. علت‌های بروز این مشکل شامل مواردی مثل تغییرات هورمونی یا چربی اضافی در پوست می‌شود. درمان درماتیت سبورئیک معمولا با استفاده از شامپوی دارویی ضد شوره‌سر، پاک‌کننده ضدقارچ تجویزی یا کرم استروئیدی انجام می‌گیرد.


پسوریازیس، نوعی بیماری خودایمنی است که باعث ریزش مو می‌شود. در این بیماری، پوسته سفید و ضخیمی بر روی پوست سر به وجود می‌آید که در صورت دستکاری شدن ممکن است خون‌ریزی کند. روش‌های درمانی این بیماری شامل این موارد می‌شوند: استفاده از کرم‌های استروئیدی، اسید سالیسیلیک، قطران زغال‌سنگ (coal tar)، داروهای ضدالتهابی و روش‌های خاصی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند.
اگر فکر می‌کنید که به یکی از این بیماری‌ها مبتلا هستید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9685

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر