تاثیر منفی عادت‌های غذایی ناسالم و استرس بر روی یائسگی

تاثیر منفی عادت‌های غذایی ناسالم و استرس بر روی یائسگی

  • ۰۳ شهریور ۱۳۹۵

برخی از خانم‌های جوان دائما در رژیم غذایی خودشان تغییر ایجاد می‌کنند، بدون این‌که از عواقب مخرب این کار (خصوصا در دوران یائسگی) اطلاعی داشته باشند.

سلامتیسم

برخی از خانم‌های جوان دائما در رژیم غذایی خودشان تغییر ایجاد می‌کنند، بدون این‌که از عواقب مخرب این کار (خصوصا در دوران یائسگی) اطلاعی داشته باشند. آنان معمولا مدتی را به زیاده‌روی در مصرف غذاها و پُرخوری شدید اختصاص می‌دهند و بعد از مدتی محدودیت‌های سنگین و خاصی را در رژیم غذایی خودشان اعمال می‌کنند.
متاسفانه چنین کاری می‌تواند باعث بی‌ثباتی بیولوژی بدن شود و سیستم‌های حیاتی بدن را درست قبل از این‌که بیشتر از همیشه به آن نیاز پیدا کنید، از کار بیاندازد؛‌ یعنی دقیقا در آستانه یائسگی.


به نظر متخصصان، خانم‌هایی که عادت‌های غذایی ناسالمی در سال‌های جوانی دارند، باید سریع‌تر برای ایجاد تغییرات در رژیم غذایی روزانه‌شان اقدام کنند. عادت‌های غذایی ناسالم باعث ایجاد عدم تعادل هورمونی پایدار در بدن می‌شوند که خصوصا بر روی دوران یائسگی تاثیر بسیار بدی می‌گذارند. خوش‌بختانه تغییر این عادت‌های ناسالم از این اتفاق جلوگیری می‌کند.متخصصان معتقدند که هرچه زودتر به عادت‌های غذایی سالم و پایدار روی بیاورید، اثرات مثبت بیشتری را در طولانی‌مدت تجربه خواهید کرد.


عامل دیگری که از اهمیت خاصی در دوران جوانی برخوردار است و تاثیر زیادی بر روی دوران یائسگی می‌گذارد، مدیریت استرس است. یائسگی به‌خودی‌خود الگوهای خواب را تغییر می‌دهد و می‌تواند بر روی مواد شیمیایی مغز (خصوصا سروتونین) تاثیر منفی بگذارد. بنابراین، توانایی خانم‌ها برای کنترل استرس بعد از دوران یائسگی ضعیف می‌شود. حال اگر در دوران جوانی در معرض استرس‌های شدید قرار گرفته باشید، دوران یائسگی برای شما سخت‌تر از دیگران خواهد شد.


پس برای جلوگیری از این اتفاق، ترفندهای مدیریت استرس را به برنامه روزانه خودتان در دوران جوانی اضافه کنید. کارهایی مثل مدیتیشن و یادداشت‌نویسی می‌توانند شدت واکنش‌های بدن نسبت به استرس را کاهش دهند و دوران یائسگی را برای شما ساده‌تر سازند.

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

ده - چهار =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب