فریب تبلیغات کالری منفی‌ها را نخورید!
۰۳ شهریور ۱۳۹۵

فریب تبلیغات کالری منفی‌ها را نخورید!

فهم این که چرا نظریه غذاهای کالری منفی هیچ اعتباری ندارد و به کاهش وزن کمک نمی‌کند، به ما کمک می‌کند تا درک بهتری درباره چیستی کالری به دست بیاوریم.


فهم این که چرا نظریه غذاهای کالری منفی هیچ اعتباری ندارد و به کاهش وزن کمک نمی‌کند، به ما کمک می‌کند تا درک بهتری درباره چیستی کالری به دست بیاوریم. تعریف کالری این است: واحدی برای اندازه‌گیری انرژی مورد نیاز بدن در تولید گرما. در اصطلاحات تغذیه‌ای، از کالری برای تعیین کردن میزان انرژی ذخیره‌شده در مواد غذایی استفاده می‌شود. اگر یک محصول غذایی حاوی ۵۰ کالری باشد، مقدار بالقوه انرژی ذخیره‌شده در آن را نشان می‌دهد.


محصولات غذایی با کالری زیاد دارای انرژی بالقوه بیشتری نسبت به محصولات غذایی کم‌کالری هستند. آب اصلا کالری ندارد و میزان کالری در مواد غذایی خاصی که حاوی مقدار زیادی آب هستند، بسیار کم است. با این‌حال، هنوز هم نمی‌توان گفت که برخی غذاها دارای انرژی منفی هستند!


وقتی که بدن از کالری‌ها برای هضم غذا استفاده می‌کند، با اصطلاح «اثر گرمازایی مواد غذایی» به آن اشاره می‌کنند. در واقع، بین ۵ تا ۱۰ درصد از کالری‌های موجود در هر گونه از مواد غذایی به هضم خود آن ماده غذایی اختصاص داده می‌شود. بنابراین، اگر یک سیب حاوی ۷۵ کالری باشد، اثر گرمازایی آن بین ۳.۵ تا ۷.۵ کالری است. البته کالری‌های مورد نیاز برای هضم لزوما از خود سیب گرفته نمی‌شوند، بلکه می‌توانند از مواد غذایی موجود در بدن تامین شوند.


امروزه برخی از برنامه‌های کاهش وزن، حول ایده غذاهای کالری منفی شکل گرفته‌اند و خصوصا در اینترنت تبلیغ می‌شوند. واقعیت این است که این مواد غذایی دارای کالری منفی نیستند و تنها میزان کالری در آن‌ها کم است. به همین دلیل است که می‌توان از این مواد غذایی در برنامه کنترل وزن استفاده کرد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9681

افزودن نظر