آیا نارسایی کلیه می‌تواند باعث ابتلا به بیماری دیابت شود؟

آیا نارسایی کلیه می‌تواند باعث ابتلا به بیماری دیابت شود؟

  • ۳۰ امرداد ۱۳۹۵

تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات بیمارستان دانشگاهی مونترال (CRCHUM) در مطالعه اخیرشان به ارتباط تازه‌ای بین بیماری مزمن کلیوی و بیماری دیابت دست پیدا کردند. گزارشی از این مطالعه در Journal of Clinical Investigation به انتشار رسیده است.

سلامتیسم

تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات بیمارستان دانشگاهی مونترال (CRCHUM) در مطالعه اخیرشان به ارتباط تازه‌ای بین بیماری مزمن کلیوی و بیماری دیابت دست پیدا کردند. گزارشی از این مطالعه در Journal of Clinical Investigation به انتشار رسیده است.
براساس این گزارش، تجمع اوره در خون بعد از نارسایی کلیه می‌تواند باعث ابتلا به بیماری دیابت شود.


دکتر وینسنت پویتاوت، مسئول این مطالعه، می‌گوید: «ما مکانیسم‌های مولکولی خاصی را شناسایی کردیم که می‌توانند در افزایش سطح قند خون در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی غیردیابتی نقش داشته باشند. بررسی‌های ما در نمونه‌های انسانی و موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که بیماری مزمن کلیوی می‌تواند باعث ابتلا به بیماری دیابت ثانویه شود».


این مطالعه از اهمیت خاصی برخوردار است چون رابطه خاصی را بین بیماری مزمن کلیوی و بیماری دیابت نشان می‌دهد. دکتر پویتاوت در ادامه می‌گوید: «برای تایید اعتبار این یافته‌ها در میان انسان‌ها به مطالعات بیشتری نیاز داریم. اما تایید مشاهدات علمی ما به این معنا خواهد بود که افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی غیردیابتی در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند. در این صورت، روش‌های درمانی خاصی مثل مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها توصیه می‌شوند چون می‌تواند از سلول‌های بتا در پانکراس محافظت کنند و خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش دهند».

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

هفت + یک =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب