نقش ویژه پدران در تربیت فرزندان
۱۷ تیر ۱۳۹۶

نقش ویژه پدران در تربیت فرزندان

اگرچه مادر معمولا به‌عنوان اولین فردی شناخته می‌شود که مراقبت و تربیت کودک را بر عهده دارد،‌ اما نقش پدر نیز به‌همان اندازه در تربیت مناسب کودک، شادی و کسب موفقیت او مهم است. پدر و مادر دارای نقاط قوت و سبک‌های مختلفی در فرزندپروری هستند که همدیگر را تکمیل می‌کنند.


اگرچه مادر معمولا به‌عنوان اولین فردی شناخته می‌شود که مراقبت و تربیت کودک را بر عهده دارد،‌ اما نقش پدر نیز به‌همان اندازه در تربیت مناسب کودک، شادی و کسب موفقیت او مهم است. پدر و مادر دارای نقاط قوت و سبک‌های مختلفی در فرزندپروری هستند که همدیگر را تکمیل می‌کنند. بنابراین کودک به عشق، حمایت و حضور هر دوی آن‌ها در زندگی‌اش نیاز دارد.


پدرانی که در زندگی روزمره فرزندشان حضور دارند، به کودک کمک می‌کنند تا رشد اجتماعی بهتری را تجربه کند، اعتمادبه‌نفس بالاتری به دست بیاورد و به موفقیت‌های بیشتری در وضعیت تحصیلی برسد. این اثیرگذاری خاص معمولا به‌خاطر نقش متفاوت پدر در زندگی کودک به وجود می‌آید یا به‌خاطر این‌که کودک به توجه و علاقه پدر و مادر در کنار هم نیاز دارد.


بهترین شاخص برای سنجش نقش شما به‌عنوان پدر در زندگی فرزندتان، این است که زمان‌هایی را که به‌طور اختصاصی برای او صرف می‌کنید، از نظر کیفیت ارزیابی کنید. پدرانی که نقش فعال و مثبتی در زندگی فرزندشان دارند، معمولا باعث شکل‌گیری بهتر مهارت‌های زبانی در کودک می‌شوند و مشکلات رفتاری را در او به حداقل می‌رسانند.


پدران می‌توانند از نقش خاصی در زندگی دختران‌شان برخوردار باشند. درواقع، معنایی که از زن بودن در ذهن دختران شکل می‌گیرد، می‌تواند تحت تاثیر پدر قرار بگیرد. روابط همه زنان با مردان دیگر، براساس روابط پیشین با اولین مرد زندگی، یعنی پدر، شکل می‌گیرد. دختران در طول زندگی با پدر به این نتیجه می‌رسند که آیا شایسته دوست داشته شدن توسط مردان دیگر هستند یا نه. از طرف دیگر، دختران به پدر به‌عنوان الگوی رفتاری مردان با زنان نگاه می‌کنند. دخترانی که از سوی پدر مورد تمجید قرار می‌گیرند، ‌معمولا دارای استقلال و اعتمادبه‌نفس بیشتری هستند.
ش

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9625

افزودن نظر