شمار طلاهای مایکل فلپس به 23 رسید/ احتمال ابتلای مشهورترین شناگر جهان به سندرم مارفان
۲۴ امرداد ۱۳۹۵

شمار طلاهای مایکل فلپس به ۲۳ رسید/ احتمال ابتلای مشهورترین شناگر جهان به سندرم مارفان

این روزها که تب و تاب رقابت‌های المپیک ریو، داغِ داغ شده، نگاه خیلی‌ها به سمت «مایکل فلپس»، مشهورترین شناگر جهان چرخیده است.


این روزها که تب و تاب رقابت‌های المپیک ریو، داغِ داغ شده، نگاه خیلی‌ها به سمت «مایکل فلپس»، مشهورترین شناگر جهان چرخیده است. این شناگر آمریکایی که رکورددار دریافت بیشترین مدال‌های طلای جهانی و المپیک است، بیست‌وسومین مدال طلا را به کارنامه افتخارات خود اضافه کرد تا همچنان در عرصه شنای جهانی بی‌رقیب بماند. پرافتخارترین ورزشکار تاریخ رقابت‌های المپیک، تاکنون موفق به کسب ۴ مدال طلا در المپیک ریو، ۸ مدال طلا در المپیک پکن و ۶ مدال طلا المپیک آتن شده است تا لقب «سلطان آب‌های جهان» به او داده شود!

 

نام مایکل فلپس علاوه بر مدال‌ها و قهرمانی‌های پی‌درپی، به یک دلیل دیگر هم سر زبان‌ها افتاده است؛ دلیلی به نام «سندرم مارفان»! خیلی‌ها معتقدند که دست‌ها و انگشتان بیش از حد کشیده و بلند فلپس در کنار جناغ سینه‌ی بیرون‌زده، صورت کشیده و دندان‌های نامرتبش، می‌تواند نشانه‌ای از وجود سندرم مارفان در او باشد. گمانه‌زنی‌ها درباره آقای شناگر، در حالی سال‌ها ادامه پیدا کرده که خود فلپس هم تحت نظر پزشک به ادامه برنامه‌های ورزشی‌اش می‌پردازد و تاکنون هم ابتلا به سندرم مارفان در او تایید نشده است.

 

سندرم مارفان، نوعی بیماری مادرزادی و ژنتیکی است که در آن اختلالی در تولید بافت همبندی وجود دارد. بافت همبندی، بافتی است که در همه بدن وجود دارد و مانند چسب، سلول‌های بدن را به هم متصل می‌کند. در سندرم مارفان، این چسب ضعیف‌تر از حد معمول است.

 

انگشتان بلند، قد بسیار بلند، بدن لاغر و کشیده، مفاصل شل و انعطاف‌پذیر، کف پای صاف، چشمان گود، دندان‌های نامنظم و.... از مهم‌ترین علایم ابتلا به این بیماری نادر محسوب می‌شوند. ژنتیک، سابقه خانوادگی و ابتلای پدر هم از مهم‌ترین دلایل بروز سندرم مارفان هستند.

 

سندرم مارفان هم مانند سایر بیماری‌های ژنتیکی قابل درمان نیست و هیچ راهی برای اصلاح ناهنجاری بافت همبندی در آن وجود ندارد. هدف درمان، ثابت نگه داشتن روند بیماری قبل از اینکه به مراحل حاد برسد و عوارض خطرناکی را ایجاد کند است. برخی از پزشکان برای کنترل این بیماری دارو تجویز می‌کنند که استفاده از این داروها هم خود یک بحث چالش انگیز است.

 

در حال‌ حاضر هیچ‌ روش‌ تشخیصی‌ قبل‌ از تولدی در مورد این‌ بیماری‌ وجود ندارد. در صورت‌ مبتلا بودن‌ یکی‌ از والدین‌، احتمال‌ درگیری‌ هریک‌ از فرزندان‌ ۵۰ درصد خواهد بود. البته‌ باتوجه‌ به‌ متغیر بودن‌ شدت‌ علایم‌ این‌ بیماری‌ در بیماران‌ مختلف‌، شدت‌ علایم‌ در فرزندان‌ مبتلا ممکن‌ است‌ بیشتر یا کمتر از والدین‌ باشد.

 

برای آشنایی کامل با دلیل و درمان بیماری مارفان، کلیک کنید.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9607

افزودن نظر