سلامت دندان، چالشی برای سالمندان!
۱۷ تیر ۱۳۹۶

سلامت دندان، چالشی برای سالمندان!

طبق آمار، یک پنجم افراد ۷۵ ساله به بالا، حداقل پنج سال است که به دندان‌پزشک مراجعه نکرده‌اند. این در حالی است که سلامت دهان و دندان برای سلامت عمومی بدن نیز ضروری است و برخی از بیماری‌های مزمن یا داروها می‌توانند سلامت دهان و دندان را به خطر بیاندازند.


طبق آمار، یک پنجم افراد ۷۵ ساله به بالا، حداقل پنج سال است که به دندان‌پزشک مراجعه نکرده‌اند. این در حالی است که سلامت دهان و دندان برای سلامت عمومی بدن نیز ضروری است و برخی از بیماری‌های مزمن یا داروها می‌توانند سلامت دهان و دندان را به خطر بیاندازند. خیلی از بیماران سالمند، به دلیل ترس یا بیماری شناختی که دارند، نسبت به مراجعه به دندان‌پزشک، مقاومت می‌کنند. برخی از سالمندان نیز قادر به حرکت نیستند و نمی‌توانند نزد دندان‌پزشک بروند.


در بعضی از موارد که فرد سالمند دچار روماتیسم شدید است یا سابقه سکته مغزی دارد، قادر نیست از دندان‌هایش مراقبت کند و به تدریج با پوسیدگی دندان روبه‌رو می‌شود که همین مسئله شرایط او را پیچیده‌تر می‌کند. پوسیدگی دندان‌ها می‌تواند منجر به از دست دادن آن‌ها شود که درنهایت باعث نخوردن غذا و کاهش وزن فرد سالمند می‌شود. همچنین باکتری‌های موجود در لثه می‌توانند باعث بروز بیماری‌های قلبی و کرنری شوند.


چالش دیگری که ممکن است سالمندان را درگیر کند، هزینه دندان‌پزشکی است. بسیاری از سالمندان با وجود تمایل به رسیدگی به وضعیت دندان‌هایشان، قادر نیستند با حقوق بازنشستگی هزینه دندان‌پزشکی را پرداخت کنند و متأسفانه بسیاری از فرآیندهای دندان‌پزشکی تحت پوشش بیمه قرار ندارد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9549

افزودن نظر