نوسانات خُلقی و استقلال‌طلبی؛ دو ویژگی مهم دوران بلوغ
۱۷ امرداد ۱۳۹۵

نوسانات خُلقی و استقلال‌طلبی؛ دو ویژگی مهم دوران بلوغ

نوجوانان معمولا با «هورمون‌های مواج» و نوسانات خُلقی شدید شناخته می‌شوند. خُلق‌وخوی هر نوجوان در طول دوران بلوغ می‌تواند بین هیجان، خشم، اضطراب و افسردگی در نوسان باشد.


نوجوانان معمولا با «هورمون‌های مواج» و نوسانات خُلقی شدید شناخته می‌شوند. خُلق‌وخوی هر نوجوان در طول دوران بلوغ می‌تواند بین هیجان، خشم، اضطراب و افسردگی در نوسان باشد. یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می‌دهد که هورمون THP (نوعی استروئید طبیعی) به موش‌های مادّه بالغ و نابالغ در واکنش به استرس، آرامش می‌دهد. با این‌حال، براساس گزارش مجله Nature Neuroscience، هورمون THP در طول دوران بلوغ دارای اثر معکوسی است و اضطراب را افزایش می‌دهد. نتایج نهایی این مطالعه که بر روی موش‌های ماده نوجوان انجام شده بود، نشان می‌دهند که دوران بلوغ برای زنان، دوره پریشانی عاطفی و اضطراب است.


وقتی که نوجوانان با تغییرات ناشی از دوران بلوغ مواجه می‌شوند، به‌مرور زمان به این نتیجه می‌رسند که در حال ورود به دوران بزرگ‌سالی هستند. بیشتر نوجوانان در طول این دوره، تمایل شدیدی را برای جدا شدن از پدر و مادر احساس می‌کنند و انرژی زیادی را به دفاع کردن از فردیت خودشان اختصاص می‌دهند. والدین باید بدانند که فاصله گرفتن نوجوانان از پدر و مادر در طول این دوره رایج است.


نوجوانان در دوران بلوغ با مرحله خاصی مواجه هستند که نقش مهمی در شکل‌گیری هویت آن‌ها دارد. آنان با تجربه کردن مسائل مختلف، به این نتیجه می‌رسند که چه نیازهایی دارند و باید چگونه با این نیازها مواجه شوند. به‌گفته متخصصان، برخی از نوجوانان سعی می‌کنند تا استقلال خودشان را از طریق نافرمانی و امتحان کردن رفتارهای ناسالم به والدین نشان بدهند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9547

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر