رژیم غذایی دَش، رژیمی مناسب برای فشارخونی‌ها
۱۶ امرداد ۱۳۹۵

رژیم غذایی دَش، رژیمی مناسب برای فشارخونی‌ها

یکی از اهداف اساسی رژیم غذایی DASH این است که افراد را به کاهش مصرف سدیم ترغیب کند. سدیم می‌تواند فشار خون را در افرادی که نسبت به آن حساس هستند، بالا ببرد.


یکی از اهداف اساسی رژیم غذایی DASH این است که افراد را به کاهش مصرف سدیم ترغیب کند. سدیم می‌تواند فشار خون را در افرادی که نسبت به آن حساس هستند، بالا ببرد. با توجه به همین اصل مهم، دو نسخه از رژیم غذایی DASH طراحی شده است:


رژیم DASH استاندارد: افراد در این برنامه غذایی می‌توانند روزانه تا حدود ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم مصرف کنند.
رژیم DASH با سدیم کم: افراد در این برنامه غذایی می‌توانند روزانه تا حدود ۱۵۰۰ میلی‌گرم سدیم مصرف کنند.


در رژیم غذایی سنتی، افراد می‌توانند روزانه تا حدود ۳۵۰۰ میلی‌گرم سدیم مصرف کنند و حتی در برخی از این برنامه‌های سنتی با میزان سدیم خیلی بیشتری مواجه هستیم. خوش‌بختانه هر دو نسخه رژیم DASH، واقعا به کاهش مصرف سدیم کمک می‌کنند. امروزه دولت‌هایی مثل دولت ایالات متحده آمریکا به مردم کشورشان توصیه می‌کنند که مصرف سدیم را محدود کنند و حداقل به ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز برسانند.


مطالعات علمی نشان داده‌اند که کاهش مصرف سدیم، تاثیر خاصی بر روی سطح فشار خون در افراد بالای ۴۰ سال باقی می‌گذارد که واقعا برای آنان مفید است. این رژیم غذایی خاص، خصوصا برای افراد مبتلا به بیماری فشار خون بالا که از نژاد آفریقایی-آمریکایی هستند، موثر ارزیابی شده است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9533

افزودن نظر