قرار گرفتن در معرض دود حشیش به رگ‌های خونی آسیب می‌رساند
۱۳ امرداد ۱۳۹۵

قرار گرفتن در معرض دود حشیش به رگ‌های خونی آسیب می‌رساند

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که استنشاق دود حشیش (حتی برای یک دقیقه) توسط افرادی ثانویه‌ای که در معرض آن قرار می‌گیرند، می‌تواند عملکرد رگ‌های خونی آنان را موقتا مختل کند.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که استنشاق دود حشیش (حتی برای یک دقیقه) توسط افرادی ثانویه‌ای که در معرض آن قرار می‌گیرند، می‌تواند عملکرد رگ‌های خونی آنان را موقتا مختل کند. گزارشی از این مطالعه در Journal of the American Heart Association منتشر شده است.
محققان در این مطالعه متوجه شدند که زمان مورد نیاز برای ترمیم رگ‌های خونی بعد از قرار گرفتن افراد در معرض دود حشیش، سه برابر بیشتر از استنشاق دود سیگارهای معمولی است.


مضرات قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران به‌خوبی اثبات شده است و شامل مواردی مثل آسیب فوری به قلب و رگ‌های خونی می‌شود. اما براساس گفته‌های این تیم تحقیقاتی، اطلاعات کمی درباره قرار گرفتن افراد در معرض دود حشیش دیگران وجود دارد.


با توجه به همین نکته، محققان دانشگاه سان‌فرانسیسکو-کالیفرنیا در این مطالعه تصمیم گرفتند تا موش‌های آزمایشگاهی را به‌مدت یک دقیقه در معرض دود سیگار معمولی یا دود حشیش قرار دهند. آنان در ادامه عملکرد رگ‌های خونی این موش‌ها را قبل و بعد از قرار گرفتن در معرض هر دو نوع از این دودها مورد ارزیابی قرار دادند. تمرکز آنان خصوصا بر روی این موضوع بود که انواع دودها چطور بر روی توانایی رگ‌ها در انتقال خون تاثیر می‌گذارند و اختلال احتمالی تا چه مدتی طول می‌کشد.
محققان درنهایت به این نتیجه رسیدند که قرار گرفتن در معرض هر دوی این دودها باعث ایجاد اختلال در عملکرد رگ‌های خونی می‌شود، اما قرار گرفتن در معرض دود حشیش دارای اثرات مخرب‌تری نسبت به دود سیگار معمولی است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9522

افزودن نظر