مغز انسان، درد را تفسیر می‌کند
۱۲ امرداد ۱۳۹۵

مغز انسان، درد را تفسیر می‌کند

وقتی که مچ پای شما رگ‌به‌رگ می‌شود، رشته‌های عصبی سیگنالی را به مغز ارسال می‌کنند تا مغز بتواند احساس درد را تشخیص بدهد. اما وقتی که با نوع دیگری از درد مواجه می‌شویم، همین اتفاق تکرار می‌شود؟


وقتی که مچ پای شما رگ‌به‌رگ می‌شود، رشته‌های عصبی سیگنالی را به مغز ارسال می‌کنند تا مغز بتواند احساس درد را تشخیص بدهد. اما وقتی که با نوع دیگری از درد مواجه می‌شویم، همین اتفاق تکرار می‌شود؟ پاسخ متخصصان به این سوال، منفی است. درواقع باید گفت که مغز انسان، درد را تفسیر می‌کند، اما نمی‌تواند آن را واقعا احساس کند.


یک عمل جراحی را فرض کنید که با بیهوشی همراه است. در این حالت، ممکن است که رشته‌های عصبی در مغز همان نوع سیگنال‌ها (مثل رگ‌به‌رگ شدن مچ پا) را ارسال کنند، اما دیگر هیچ جایی برای پردازش آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل است که بیماران معمولا در حین عمل جراحی مغز، بیدار می‌شوند ولی عذاب نمی‌کشند. جراحان می‌توانند در حین جراحی قسمت‌های خاصی از مغز را تحریک کنند، تا مطمئن شوند که فرآیند جراحی براساس برنامه و بدون هیچ مشکلی پیش می‌رود. این کار هیچ آسیبی به بیمار نمی‌رساند.


شاید شما هم از دوست‌تان شنیده باشید که زایمان طبیعی برای او با فشار خیلی کمی همراه بوده است، اما وقتی به خودتان فکر می‌کنید، می‌بینید که شما در یک عمل جراحی همراه با بی‌حسی اپیدورال هم شدیدا عذاب کشیده‌اید. نکته مهم این است که احساس درد در بین انسان‌ها با هم تفاوت دارد و عوامل بسیاری در این موضوع نقش ایفا می‌کنند؛ عواملی مثل تغییرات ساختاری و شیمیایی در مغز، سطح التهاب در بدن و تجربه‌های پیشین از درد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9511

افزودن نظر