رژیم غذایی DASH چیست؟
۱۱ امرداد ۱۳۹۵

رژیم غذایی DASH چیست؟

افرادی که از رژیم غذایی DASH پیروی می‌کنند، مقدار زیادی سبزی، میوه، غلات سبوس‌دار و محصولات لبنی کم‌چرب می‌خورند. البته مرغ، ماهی، گوشت قرمز بدون چربی، مغزهای خام و حبوبات هم از این رژیم غذایی حذف نمی‌شوند.


افرادی که از رژیم غذایی DASH پیروی می‌کنند، مقدار زیادی سبزی، میوه، غلات سبوس‌دار و محصولات لبنی کم‌چرب می‌خورند. البته مرغ، ماهی، گوشت قرمز بدون چربی، مغزهای خام و حبوبات هم از این رژیم غذایی حذف نمی‌شوند. با این‌حال، میزان مصرف چربی‌های اضافی، گوشت قرمز و مواد غذایی و نوشیدنی‌های قندی به حداقل می‌رسند.تمرکز اصلی رژیم DASH بر روی کنترل حجم وعده‌های غذایی، مصرف طیف متنوعی از مواد غذایی و فراهم کردن مقدار مناسبی از مواد مغذی برای بدن است.


طراحان رژیم DASH می‌گویند که این رژیم نه‌تنها برای کاهش فشار خون بالا طراحی شده است، بلکه نوعی رویکرد متعادل تغذیه‌ای را به همه افراد ارائه می‌کند. رژیم DASH، افراد را ترغیب می‌کند تا به‌منظور کاهش فشار خون بالا، مصرف سدیم (نمک) را کمتر کنند و مصرف املاح مهمی مثل منیزیم، کلسیم و پتاسیم را افزایش دهند.
حتی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، رژیم DASH را به‌عنوان برنامه غذایی ایده‌آل درجه یک به همه آمریکایی‌ها توصیه می‌کند.


محققان NIH (National Institutes of Health)، در یکی از مطالعات‌شان به بررسی سه برنامه غذایی پرداختند و اثربخشی آن‌ها را ارزیابی کردند. هیچ کدام از این رژیم‌های غذایی در گروه رژیم‌های گیاه‌خواری قرار نمی‌گرفتند، اما رژیم DASH نسبت به سایر رژیم‌ها با میزان سبزی‌ها و میوه‌های بیشتری همراه است و میزان محصولات لبنی کم‌چرب، حبوبات، مغزهای خام و سایر مواد غذایی سالم نیز در آن بیشتر است.


مسئولان این موسسه می‌گویند که رژیم DASH باعث ترویج عادت‌های غذایی مطلوب در بین افراد می‌شود. شرکت‌کنندگان مطالعه آن‌ها، پیشنهادهای مبنی بر استفاده از مواد غذایی سالم به‌جای هله‌هوله‌ها را پذیرفتند و حتی بیشتر از دیگران سعی کردند مواد غذایی فرآوری‌شده را کنار بگذارند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9503

افزودن نظر