درمان افسردگی در سالمندان
۰۶ امرداد ۱۳۹۵

درمان افسردگی در سالمندان

وقوع افسردگی در میان سالمندان سالم، کمتر از جوانان سالم است اما همزمانی افسردگی و دوران سالمندی می‌تواند برای افراد مسنی که با بیماری‌های مزمن دست و پنجه نرم می‌کنند خطرناک باشد.


وقوع افسردگی در میان سالمندان سالم، کمتر از جوانان سالم است اما همزمانی افسردگی و دوران سالمندی می‌تواند برای افراد مسنی که با بیماری‌های مزمن دست و پنجه نرم می‌کنند خطرناک باشد. افسردگی مهم‌ترین عامل خودکشی در سالمندان است. اگرچه ۸۰ درصد از افسردگی‌های دوران سالمندی قابل درمان است، اما نگرانی‌هایی وجود دارد:


بیماری مزمن: بیماری‌هایی مانند زوال عقلی، آلزایمر، پارکینسون، بیماری قلبی، سکته مغزی و چندین بیماری دیگر، شرایط تشخیص و درمان افسردگی را با مشکل مواجه می‌‌کند.


انکار کردن: برخی از سالمندان و حتی پرستاران، تصور می‌کنند که مقداری افسردگی در دوران سالمندی طبیعی است. حتی برخی از سالمندان افسردگی را به عنوان ضعف تلقی می‌کنند و از عنوان کردن آن خجالت می‌کشند.


پاسخ‌های متفاوت به درمان: برخی از سالمندان ممکن است نسبت به داروهای ضدافسردگی حساسیت نشان دهند و بیشتر تحت تأثیر عوارض جانبی آن قرار بگیرند. از طرفی ممکن است از طریق ورزش گروهی زودتر درمان شوند.


درمان افسردگی خفیف معمولا با تغییر یا حذف برخی از داروهای فرد سالمند شروع می‌شود. اگر افسردگی همچنان وجود داشته باشد، باید به سراغ روان‌پزشک، روان‌شناس و دیگر متخصصان در این زمینه رفت. ورزش‌های گروهی مانند شنا و نرمش‌های هوازی، صحبت درمانی و شرکت در گروه‌های اجتماعی به درمان افسردگی خفیف کمک می‌کنند.


در درمان افسردگی شدید، پزشک پس از ناکارآمد بودن مراحل درمانی گذشته، داروهای ضدافسردگی تجویز می‌کند. اگر داروها تأثیری نداشتند، به همراه دارو از شوک الکتریکی نیز استفاده می‌کند که در بیشتر موارد جواب داده است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9475

افزودن نظر