پیشرفت‌های تازه در راه درمان بیماری پارکینسون
۰۶ امرداد ۱۳۹۵

پیشرفت‌های تازه در راه درمان بیماری پارکینسون

محققان دانشگاه آلاباما نوعی تعامل بین یک ژن جهش‌یافته و یک پروتئین مغزی پیدا کرده‌اند که شباهت‌هایی را با شاخص‌های بالینی بیماری پارکینسون نشان می‌دهد.


محققان دانشگاه آلاباما نوعی تعامل بین یک ژن جهش‌یافته و یک پروتئین مغزی پیدا کرده‌اند که شباهت‌هایی را با شاخص‌های بالینی بیماری پارکینسون نشان می‌دهد. براساس گزارش Journal of Neuroscience، این یافته‌ها می‌توانند به شکل‌گیری روش‌های درمانی تازه‌ای برای مقابله با بیماری پارکینسون منجر شوند.


داروها و درمان‌های مختلف می‌توانند به کنترل بیماری پارکینسون کمک کنند، اما در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. با این‌حال، محققان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام توانسته‌اند به یافته‌های مهمی دست پیدا کنند که می‌تواند به طراحی روش درمانی جدیدی کمک کند.
محققان در این مطالعه متوجه شدند که ژن جهش‌یافته LRKK۲ باعث شکل‌گیری ساختارهای غیرعادی در سلول‌های عصبی مغز می‌شود. این تغییرات با استفاده از پروتئین خاصی به‌نام آلفا-سینوکلئین به وجود می‌آیند که بعد از مرگ در مغز افراد مبتلا به بیماری پارکینسون یافت می‌شود.
آنان در ادامه به این نتیجه رسیدند که مهار کردن ژن جهش‌یافته LRKK۲ با استفاده از داروها، شکل‌گیری تغییرات مختلف از طریق پروتئین آلفا-سینوکلئین را کاهش می‌دهد.


دکتر ولپیچلی‌دیلی، مسئول اصلی مطالعه، می‌گوید: «این داده‌ها ما را امیدوار می‌کنند که مهارکننده کیناز LRRK۲ به‌عنوان روش درمانی برای مقابله با بیماری پارکینسون موثر است. مهارکننده‌های کیناز LRRK۲ نه‌تنها می‌توانند از گسترش پروتئین آلفا-سینوکلئین در بیماران دارای ژن جهش‌یافته LRRK۲ جلوگیری کنند، بلکه این قابلیت را به همه افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ارائه می‌کنند. البته به مطالعات بیشتر نیاز داریم تا ایمنی و اثربخشی مهارکننده‌های LRRK۲ را قبل آزمایش آن‌ها در نمونه‌های انسانی ارزیابی کنیم».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9467

افزودن نظر