چرا مبتلایان به آپنه خواب، مستعد ابتلا به گلوکوم هستند؟
۰۵ امرداد ۱۳۹۵

چرا مبتلایان به آپنه خواب، مستعد ابتلا به گلوکوم هستند؟

دانشمندان دانشگاه هوکایدو برای اولین توانستند که فشار چشم افراد مبتلا به سندرم آپنه انسدادی خواب را با موفقیت در وضعیت خواب اندازه‌گیری کنند. آنان در طی این بررسی، ارتباط غیرمنتظره‌ای با بیماری گلوکوم پیدا کردند.


دانشمندان دانشگاه هوکایدو برای اولین توانستند که فشار چشم افراد مبتلا به سندرم آپنه انسدادی خواب را با موفقیت در وضعیت خواب اندازه‌گیری کنند. آنان در طی این بررسی، ارتباط غیرمنتظره‌ای با بیماری گلوکوم پیدا کردند.


گلوکوم نوعی بیماری است که در آن، عصب‌های بینایی به‌دلیل افزایش فشار چشم آسیب می‌بینند. این بیماری درنهایت به محدود شدن میدان دید منجر می‌شود. نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که خطر ابتلا به بیماری گلوکوم در میان افراد مبتلا به سندرم آپنه انسدادی خواب (OSAS)، ۱۰ برابر بیشتر از دیگران است.


با این‌حال، اندازه‌گیری بی‌وقفه فشار چشم در افرادی که خواب هستند، واقعا از نظر فنی سخت است. ‌دانشمندان برای این کار، از سنسور ویژه‌ای استفاده کردند که شبیه به لنز چشم بود و تغییرات فشار چشم را در حین خواب این بیماران با دقت ثبت می‌کرد.


وقتی که تنفس متوقف می‌شود، فشار داخل قفسه سینه معمولا بالا می‌رود و درنتیجه فشار چشم نیز افزایش پیدا می‌کند. اما این مطالعه به‌طرز عجیبی نشان می‌دهد که وقتی تنفس در این بیماران خاص متوقف می‌شود، فشار چشم کاهش می‌یابد. علاوه بر این، آنان اثرات هیپوکسی را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود سطح اکسیژن در خون کاهش پیدا کند. این وضعیت احتمالا به عصب‌های بینایی آسیب می‌رساند و می‌تواند به بیماری گلوکوم منجر شود.
این مطالعه نشان می‌دهد که عصب بینایی می‌تواند به‌علت مشکل هیپوکسی (کمبود اکسیژن) آسیب ببیند، بدون این‌که فشار چشم افزایش پیدا کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9453

افزودن نظر