رفتارهای مودبانه را با کودک تمرین کنید
۰۳ امرداد ۱۳۹۵

رفتارهای مودبانه را با کودک تمرین کنید

ترغیب کردن کودک به تماشای رفتارهای دیگران می‌تواند در یاد دادن اصول رفتاری مختلف به او موثر باشد. فرض کنید که در یک فرودگاه شلوغ هستید یا در صف انتظار ایستاده‌اید.


ترغیب کردن کودک به تماشای رفتارهای دیگران می‌تواند در یاد دادن اصول رفتاری مختلف به او موثر باشد. فرض کنید که در یک فرودگاه شلوغ هستید یا در صف انتظار ایستاده‌اید. در این شرایط از کودک بخواهید تا با دقت به دیگران نگاه کند و تعداد کسانی که رفتار مودبانه و محترمانه‌ای دارند را بشمارد. این کار به کودک نشان می‌دهد که احترام گذاشتن برای همه افراد حائز اهمیت خاصی است.


وقتی که همراه با کودکان دیگر به تفریح یا مهمانی می‌روید، به فرزندتان بگویید تا رفتارهای مودبانه دوستانش را زیر نظر بگیرد و آن‌ها را به خاطر بسپارد. مثلا چه موقعی دیگران در را باز کردند یا بستند، یا چه موقعی از کلمات مودبانه برای درخواست‌های مختلف استفاده کردند. این کار کودک را وارد رقابت مستقیم با دوستانش نمی‌کند، اما به او فرصت می‌دهد تا همه چیز را با دقت زیاد ببیند و رفتارهای مودبانه را در فضاهای عمومی مختلف از نزدیک تجربه کند.


درحالی که رفتار مودبانه کودک در رستوران یا موقع صرف وعده‌های غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است، اما برای کودکان سخت است که این نوع رفتارهای مودبانه را بدون تمرین قبلی انجام دهند. بنابراین بهتر است شب‌هایی را به‌عنوان شب تمرینی در نظر بگیرید و بهترین شیوه‌های رفتاری را به او آموزش دهید. بعضی از کودکان در اولین موقعیت‌هایی که قرار است خیلی مودبانه رفتار کنند، بازیگوش می‌شوند. به همین دلیل، تمرین کردن موقعیت‌های خاص با کودک، فرصت لازم برای شناسایی اشتباهات و انجام دادن اصلاحات لازم را فراهم می‌سازد.


در اولین گام می‌توانید شیوه صحیح استفاده از چاقو، چنگال، قاشق و دستمال را به کودک آموزش دهید. بعد شیوه درست نشستن و راه رفتن را با او تمرین کنید. در مرحله بعدی می‌توانید شیوه گفت‌وگوی مودبانه را به کودک یاد بدهید. به مرور زمان، استانداردهای لازم برای کودک قابل درک می‌شود و او می‌تواند رفتارهای مودبانه‌تر و بهتری از خودش نشان بدهد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9441

افزودن نظر