چطور حریم شخصی را به کودکان آموزش دهیم؟/ از حلقه‌های بازی کمک بگیرید
۳۱ تیر ۱۳۹۵

چطور حریم شخصی را به کودکان آموزش دهیم؟/ از حلقه‌های بازی کمک بگیرید

پدرها و مادرها می‌توانند از درس‌های آموزشی بصری کمک بگیرند تا به کودک نشان بدهند که فضای شخصی هر فرد چه معنایی دارد. برای این کار می‌توان از هولاهوپ (حلقه لاغری) استفاده کرد.


پدرها و مادرها می‌توانند از درس‌های آموزشی بصری کمک بگیرند تا به کودک نشان بدهند که فضای شخصی هر فرد چه معنایی دارد. برای این کار می‌توان از هولاهوپ (حلقه لاغری) استفاده کرد. ابتدا یک حلقه هولاهوپ به کودک بدهید و به او نشان بدهید که چطور خودش را در مرکز آن قرار بدهد. وقتی که کودک راه می‌رود، به او توضیح بدهید که فضای داخل حلقه فقط به خود او اختصاص دارد و او نسبت به این فضا مسئول است.

این کار به کودک یاد می‌دهد که هر فردی دارای فضای مختص به خودش است و حق ندارد که به فضای شخصی افراد دیگر حمله کند. علاوه بر این، به کودک بگویید که فقط اعضای خانواده و دوستان می‌توانند به این فضای شخصی وارد شوند و هیچ غریبه‌ای اجازه ندارد که داخل این فضا قرار بگیرد.

استفاده از عروسک‌ها برای شبیه‌سازی فضای شخصی و نوع برقراری ارتباط، می‌تواند به کودکان کمک کند. برای این کار ابتدا باید دو عروسک را مقابل هم قرار دهید و بعد از این‌که شرایط مختلف را برای او توضیح دادید، از کودک بپرسید که آیا این فاصله در این شرایط قابل قبول است؟ مثلا اگر فقط این دو عروسک در آسانسور باشند، باید با چه فاصله‌ای نسبت به همدیگر قرار بگیرند؟ یا مثلا بپرسید که اگر نسبت این دو عروسک با هم، مادر و دختر باشد، آیا می‌توانند نزدیک‌تر بایستند؟ حتی بهتر است از جملات تعیین‌کننده برای عروسک‌ها استفاده کنید. مثلا اگر فاصله دو عروسک خیلی به هم نزدیک شد، از زبان یکی از آن‌ها بگویید: «شما در فضای شخصی من قرار گرفته‌اید، لطفا کمی عقب‌تر بایستید».

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9420

افزودن نظر