التهاب مغز با افسردگی در بیماری ام‌اس مرتبط است

التهاب مغز با افسردگی در بیماری ام‌اس مرتبط است

  • ۲۲ تیر ۱۳۹۵

میزان ابتلا به افسردگی در بین مبتلایان به ام‌اس، بیشتر از جمعیت عمومی و حتی افرادی است که به بیماری‌های ناتوان‌کننده دیگری مبتلا هستند. علائم بیماری ام‌اس، به‌واسطه واکنش غیرعادی سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آید.

سلامتیسم

میزان ابتلا به افسردگی در بین مبتلایان به ام‌اس، بیشتر از جمعیت عمومی و حتی افرادی است که به بیماری‌های ناتوان‌کننده دیگری مبتلا هستند. علائم بیماری ام‌اس، به‌واسطه واکنش غیرعادی سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آید. با توجه به این‌که واکنش سیستم ایمنی با افسردگی مرتبط است، محققان تصور می‌کنند که ممکن است نوعی مکانیسم پاتولوژیک مشترک وجود داشته باشد که به افزایش بروز علائم افسردگی در بیماران مبتلا به ام‌اس منجر می‌شود.


یکی از مطالعات منتشرشده در Biological Psychiatry، از فرضیه بالا حمایت می‌کند. شواهد این مطالعه نشان می‌دهند که التهاب هیپوکامپ مغز، ناحیه‌ای از مغز که در پیدایش و ابقای افسردگی و پاتولوژی ام‌اس نقش دارد، عملکرد مغز را تغییر می‌دهد و به بروز علائم افسردگی منجر می‌گردد.


محققان در این مطالعه، دو نوع تکنیک تصویربرداری از مغز را به کار گرفتند تا ارتباط بین واکنش ایمنی هیپوکامپی، اتصالات عملکردی و نشانه‌های افسردگی را در ۱۳ نفر از مبتلایان به ام‌اس و ۲۲ نفر از افراد سالم بررسی کنند.


دکتر الساندرو کولاسانتی، مسئول مطالعه، توضیح داد که روش تصویربرداری PET، فعالیت سیستم ایمنی را در هیپوکامپ بیماران مبتلا به ام‌اس نشان داده است. او می‌گوید: «ما همچنین کشف کردیم که التهاب بیشتر با بروز علائم شدیدتر افسردگی مرتبط است». نتایج fMRI نیز به آنان نشان داد که فعالیت سیستم ایمنی در هیپوکامپ، اتصالات آن با قسمت‌های دیگر مغز را تغییر می‌دهد. دکتر کولاسانتی می‌گوید: «به نظر می‌رسد که التهاب هیپوکامپ، عملکرد مغز را تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد و باعث ابتلا به افسردگی می‌شود».

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

افزودن نظر

سه + هفت =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب