کدوی سبز از دیدگاه طب سنتی/ کدو را با زیره بخورید
۲۱ تیر ۱۳۹۵

کدوی سبز از دیدگاه طب سنتی/ کدو را با زیره بخورید

کدوی سبز، یکی از سبزی‌هایی است که معمولا در تابستان و همراه با بادمجان استفاده می‌شود. این سبزی دارای خصلت‌های مختلفی است که از بین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:


کدوی سبز، یکی از سبزی‌هایی است که معمولا در تابستان و همراه با بادمجان استفاده می‌شود. این سبزی دارای خصلت‌های مختلفی است که از بین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: ملین، ادرارآور، تعریق‌آور، تسکین‌دهنده تشنگی، بازکننده انسداد. کدوی سبز سریعا بر هر خلطی که در معده غالب باشد، تبدیل می‌شود. بنابراین افرادی که مزاج گرم دارند، باید از کدوی سبز همراه با آبغوره یا سرکه استفاده کنند. همچنین افرادی که مزاج سرد دارند،‌ باید کدوی سبز را با زیره سیاه و ادویه‌های گرم بخورند، در غیر این صورت مصرف آن باعث شکل‌گیری اخلاط مضر در بدن خواهد شد.


مربای کدوی سبز برای تولید خلط صالح، دفع مواد سوداوی و تقویت اعصاب نیز موثر است. ترشی کدوی سبز هم فواید زیادی دارد. درواقع، لطیف‌کننده و هضم‌کننده غذا، مسکّن حرارت خون و صفرا است. کدوی سبز پخته با ماش و نخود و روغن بادام، برای رطوبت بخشیدن به مغز و بدن و تسکین حرارت کبد، مفید به شمار می‌رود. زیاد خوردن کدو برای سردمزاجان خوب نیست، چون باعث تولید بلغم و سودا می‌شود و در ادامه به قولنج و نفخ و بی‌اشتهایی منجر می‌گردد.


ترکیب کدوی سبز با ماست که با رنده کردن کدوی سبز پخته در ماست تهیه می‌شود، همراه با خردل و سیر و فلفل و نمک و نعناع برای سردمزاجان مناسب است. افراد گرم‌مزاج هم بهتر است همین ترکیب غذایی را با کمی نمک و نعناع مصرف کنند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9323

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر