شرایط خانه یا آسایشگاه را برای مبتلایان به آلزایمر، مطلوب کنید
۱۹ تیر ۱۳۹۵

شرایط خانه یا آسایشگاه را برای مبتلایان به آلزایمر، مطلوب کنید

اگر خودتان سر کار نمی‌روید و می‌خواهید فرد بیمار را در خانه نگاه دارید، باید مراقب سلامت خود نیز باشید. اما اگر شاغل هستید و دوست دارید مادر یا پدر سالمندتان در خانه خودتان باشد، نیاز به یک پرستار دارید.


اگر خودتان سر کار نمی‌روید و می‌خواهید فرد مبتلا به آلزایمر را در خانه نگاه دارید، باید مراقب سلامت خود نیز باشید. اما اگر شاغل هستید و دوست دارید مادر یا پدر سالمندتان در خانه خودتان باشد، نیاز به یک پرستار دارید. زیرا کارهایی مثل خوردن، حمام کردن، لباس پوشیدن و توالت رفتن برای فرد سالمندی که به آلزایمر مبتلا شده است غیر ممکن است و برای انجام آن‌ها به یک پرستار دائمی نیاز دارد. به علاوه تهیه غذا و مرتب کردن منزل نیز از کارهای برخی از پرستاران است.


در نظر داشته باشید که افرادی که در خانه از آن‌ها نگهداری می‌شود نیاز به شرکت در جمع‌های انسانی نیز دارند تا هم از پیشرفت بیماری‌شان جلوگیری شود و هم روحیه بهتری پیدا کنند. در این صورت باید از اقوام و دوستان کمک بگیرید و گاهی آن‌ها را دعوت کنید حتی اگر فرد سالمند نتواند آن‌ها را بشناسد. البته مراکزی نیز وجود دارند که می‌توانید چند ساعت در هفته فرد سالمند را به آنجا ببرید تا از امکاناتی مانند گوش دادن به موسیقی دسته جمعی، ورزش‌های گروهی در فضای سبز و تمرینات ذهنی برخوردار شوند.


گاهی اوقات با پیشرفت بیماری، فرد به مراقبت بیشتری احتیاج پیدا می‌کند که ممکن است از عهده شما خارج باشد و مجبور شوید او را به آسایشگاه ببرید. فایده‌ای که این مراکز برای بیماران دارد، اول این است که از نظر شرایط پزشکی و پیشرفت بیماری، فرد مرتب تحت نظر است. دوم اینکه وجود همیشگی افراد هم‌ سن و سال در اطراف او می‌تواند تا حدودی مانع از پیشرفت آلزایمر شود.


اگر قصد دارید چنین کاری را انجام دهید، حتما اتاق او را طوری بچینید که دوست دارد. چند عکس‌ خانوادگی قدیمی نیز بر روی دیوار اتاقش نصب کنید. اگر علاقه یا وابستگی به وسیله خاصی دارد اجازه دهید آن را همراه خود ببرد. حتی اگر بیماری به قدری پیشرفت کرده است که دیگر شما را به خاطر نمی‌آورد، باز هم مرتب به او سر بزنید. شاید شما را نشناسد ولی ممکن است حضور شما به او دلگرمی بدهد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9297

افزودن نظر