خشکی پوست؛ شایع‌ترین علت بروز خارش پوست
۱۹ تیر ۱۳۹۵

خشکی پوست؛ شایع‌ترین علت بروز خارش پوست

پوست خشک، یکی از شایع‌ترین علت‌های بروز خارش پوست است. اگر خارش پوست با جوش‌ها و برجستگی‌های قرمز همراه نباشد، احتمالا خشکی پوست باعث بروز آن شده است.


پوست خشک، یکی از شایع‌ترین علت‌های بروز خارش پوست است. اگر خارش پوست با جوش‌ها و برجستگی‌های قرمز همراه نباشد، احتمالا خشکی پوست باعث بروز آن شده است.


عوامل محیطی خاصی نیز وجود دارند که می‌توانند باعث خشکی پوست شوند. این عوامل بدین ترتیب هستند: آب‌وهوای خیلی گرم یا خیلی سرد و همراه با رطوبت کم، شُستن بیش از حد دست‌ها و بدن. خشکی پوست می‌تواند در هر سنی اتفاق بیافتد ‌اما هرچقدر سن افراد بیشتر شود، ‌پوست آن‌ها نیز خشک‌تر و نازک‌تر می‌گردد.


استفاده از مرطوب‌کننده مناسب معمولا می‌تواند به ترمیم خشکی پوست کمک کند. البته خشکی شدید پوست می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به درماتیت پوستی باشد. افراد در این شرایط بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنند تا مانع از تشدید مشکلات پوستی شوند.


علائم و نشانه‌های رایج خشکی پوست، شامل این موارد می‌شوند:
زبری پوست یا پوسته‌پوسته شدن پوست در سرتاسر بدن.
خارش شدید.
خاکستری شدن پوست در بین افرادی که دارای پوست‌های تیره‌تری هستند.
ترک‌خوردگی پوست تا حدی که در شرایط خون‌ریزی قرار بگیرد.
ترک‌خوردگی لب‌ها.


درمان خشکی پوست حائز اهمیت خاصی است، چون ترک‌های پوستی می‌توانند شرایط را برای ورود میکروب‌ها به بدن فراهم کنند. اگر این میکروب‌ها وارد پوست شوند، می‌توانند با ابتلا به عفونت همراه باشند. لکه‌های قرمز و زخم‌مانند روی پوست، معمولا نشانه اولیه‌ای از عفونت هستند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9290

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر