تاثیرگذاری رفتارهای والدین بر روی رفتار کودکان/ والدین افسرده = کودکان افسرده
۱۵ تیر ۱۳۹۵

تاثیرگذاری رفتارهای والدین بر روی رفتار کودکان/ والدین افسرده = کودکان افسرده

همه پدرها و مادرها، مسئولیت فراهم کردن نیازهای اساسی کودک مثل غذا، پوشاک و مسکن را بر عهده دارند. البته تمام مسئولیت والدین به نیازهای فیزیکی کودک محدود نمی‌شود، بلکه رشد کلی و سیر تکاملی او نیز تحت تاثیر والدین قرار دارد.


همه پدرها و مادرها، مسئولیت فراهم کردن نیازهای اساسی کودک مثل غذا، پوشاک و مسکن را بر عهده دارند. البته تمام مسئولیت والدین به نیازهای فیزیکی کودک محدود نمی‌شود، بلکه رشد کلی و سیر تکاملی او نیز تحت تاثیر والدین قرار دارد. جنبه‌های خاصی از رفتارهای والدین، نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت کودک در بزرگ‌سالی ایفا می‌کنند و البته نقش موثری در افزایش خودآگاهی او دارند. بنابراین حتما به بررسی این موضوع بپردازید که شیوه‌های فرزندپروری شما چه تاثیری روی کودک می‌گذارد تا بتوانید مهارت و کارایی خودتان را در نقش پدر یا مادر ارزیابی کنید.


سبک فرزندپروری شما به‌عنوان والدین، روی واکنش‌های کودک نسبت به خود شما و دیگران تاثیر می‌گذارد. بازخوردهایی که از کودک گرفته می‌شود، در شیوه فرزندپروری اقتدارگرایانه اهمیت دارند و از این طریق به او آموزش داده می‌شود که نظرش دارای ارزش خاصی است. والدین اقتداگرا معمولا اجازه نمی‌دهند که فضایی برای مذاکره به وجود بیاید و فرزندان آن‌ها معمولا وابسته یا سرکش می‌شوند.


از طرف دیگر، والدین آسان‌گیر معمولا به کودک اجازه می‌دهند تا خودش تصمیم‌گیری کند، خواسته‌های کمی از او دارند و درنتیجه کودکی را بار می‌آورند که فاقد توانایی خودکنترلی است. والدینی که سبک فرزندپروری غیردرگیرانه دارند، اصلا مستبدانه با او برخورد نمی‌کنند و علاقه‌ای هم به زندگی فرزندشان نشان نمی‌دهند. فرزندان این افراد نیز معمولا آسان‌گیر می‌شوند.


شیوه تعامل والدین با دیگران و نوع واکنش آن‌ها نسبت به موقعیت‌های مختلف، الگوها و مثال‌های مهم و ارزشمندی را به کودکان ارائه می‌کند. اگر والدین آرامش خودشان را حفظ کنند، مفید باشند و با صداقت عمل کنند، فرزند آن‌ها نیز همان رفتار را به‌عنوان الگوی زندگی در نظر می‌گیرد. اما اگر والدین رفتار ریاکارانه‌ای داشته باشند، سریعا عصبانی شوند و دائما تنبلی کنند، همان رفتارها را به‌عنوان الگو به فرزندشان ارائه می‌کنند.


بیماری‌های روان‌شناختی والدین نیز بر روی کودکان تاثیر منفی می‌گذارند. یکی از مطالعات نشان می‌دهد که افسردگی معمولا نوعی الگوی چرخشی بین والدین و فرزندان را طی می‌کند. این نتایج ثابت می‌کنند که نوع رفتار والدین، به‌راحتی روی فرزندان تاثیر می‌گذارد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9268

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر