خشک‌بار مناسب برای مبتلایان به تنگی نفس
۱۵ تیر ۱۳۹۵

خشک‌بار مناسب برای مبتلایان به تنگی نفس

علاوه بر گوشت‌ها، نوشیدنی‌ها و سبزی‌های مفیدی که از منظر طب سنتی برای تنگی نفس و آسم مفید هستند، خشک‌بار و غذاهای مفیدی هم وجود دارند که به بهبودی این بیماران کمک می‌کنند.


علاوه بر گوشت‌ها، نوشیدنی‌ها و سبزی‌های مفیدی که از منظر طب سنتی برای تنگی نفس و آسم مفید هستند، خشک‌بار و غذاهای مفیدی هم وجود دارند که به بهبودی این بیماران کمک می‌کنند.


خشک‌بار مفید:
بادام شیرین، پسته، چلغوزه، انجیر خشک، مویز.
بادام شیرین، حافظ قوت‌های بدن است و خصوصا مغز را بسیار تقویت می‌کند. ملین طبع است و شیره آن با شکر برای سرفه و خشونت سینه و تنگی نفس مفید است. اگر تنگی نفس ناشی از خشکی باشد، ترکیب حریره بادام یا شیربادام می‌تواند موثر باشد. انجیر را نیز می‌توان به‌صورت عسل انجیر به‌عنوان یک شیرینی طبیعی استفاده کرد که برای بیماران مبتلا به تنگی نفس بسیار مفید است. بهتر است خشک‌بار به‌صورت مغزشده نگه‌داری نشود و موقع مصرف از پوست خارج گردد تا خواص آن کامل بماند.


غذاهای مفید:
آبگوشت با گوشت خروس، زرده تخم‌مرغ عسلی، شوربای جوجه، مرغ یا خروس یا گنجشک با نان تنوری، نخوداب، ‌آبِ گوشت پخته‌شده با کمی ادویه، کباب با نان، نان برشته با عسل، مربای زنجبیل، مربای انجیر، مربای بالنگ همراه با عسل. نانی که در خمیر آن از انیسون، سیاه‌دانه و زیره استفاده شده باشد. حریره سبوس گندم با مغز بادام پوست‌کنده و شکر یا حریره آرد باقلی، نبات و روغن بادام شیرین، کنجد پوست‌کنده با شکر.


اگر آسم از خشکی ریه باشد، این مواد غذایی توصیه می‌شوند: ماءالشعیر، شیر بز، شیر گوسفند، شیر الاغ، شیر گوسفند با ترنجبین، غذاهای تر و چربی‌دار، روغن بادام در حریره. در آسم سوداوی نیز استفاده از شیر شتر، شیر گوسفند و الاغ مفید است.

برای پی بردن به کالری خشکبار، کلیک کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9264

افزودن نظر