علت دروغ‌گویی کودکان در رده‌های سنی مختلف

علت دروغ‌گویی کودکان در رده‌های سنی مختلف

راستگویی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی است که باید در کودکان نهادینه شود. اما دروغ گفتن بچه‌ها در هر سنی امری اجتناب ناپذیر است.


راستگویی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی است که باید در کودکان نهادینه شود. اما دروغ گفتن بچه‌ها در هر سنی امری اجتناب ناپذیر است. بنابراین شما به عنوان یک بزرگتر باید بدانید که در چه سنی بچه‌ها چه دروغ‌هایی ممکن است بگویند.


نوپایی
کودکان می‌توانند از ۲ یا ۳ سالگی دروغ بگویند. دروغ‌هایشان معمولا ساده است مثل انکار کردن کاری که انجام داده‌اند. سعی نکنید از کودک ۲ یا ۳ ساله اعتراف بگیرید. زیرا او نمی‌تواند بگوید چه کار اشتباهی انجام داده است. درعوض پیامد کار اشتباهش را برایش توضیح دهید.


پیش دبستانی
معمولا در سنین ۵ و ۶ سالگی، کودکان نمی‌توانند بین خیال و واقعیت تمایز قائل شوند و دروغ‌هایشان درباره آرزوهایشان است. آن‌ها اصرار دارند که یک موضوع غیرواقعی، حقیقت دارد. جای نگرانی نیست زیرا این یک راه کشف چیزهای جدید است.


دوران مدرسه
در سنین مدرسه، بچه‌ها به دلیل حمایت از دوستانشان دروغ می‌گویند که این نشان دهنده احساس حضور در اجتماع است. گاهی اوقات ممکن است اطلاعاتی را حذف کنند زیرا از ناراحتی شما یا تنبیهی که ممکن است برایشان در نظر بگیرید می‌ترسند. گاهی اوقات نیز از انجام کاری که توانایی انجام آن را ندارند می‌ترسند و به شما دروغ می‌گویند که انجامش داده‌اند. در این سنین باید دلایل دروغ گفتن او را بررسی و برطرف کنید.


نوجوانی
نوجوانان معمولا دوست دارند مرموز باشند و ممکن است درباره مسائلی که پیش از این با شما صادق بوده‌اند، دروغ بگویند. این دلیل بر عادت دروغ‌گویی نیست بلکه نشان دهنده ورود فرزند شما به دوران بلوغ است. اگر فرزند نوجوانتان تمام مسائلی را که در طی روز برای او اتفاق می‌افتد تعریف می‌کند، بدانید که هنوز به سن بلوغ نرسیده است. البته هرچه نوجوان مستقل‌تر باشد دروغ‌هایش هم بیشتر می‌شود.


بهترین کار برای مقابله با دروغ‌گویی در این سنین، این است که به آن‌ها بفهمانید که از دروغ خوشتان نمی‌آید. اگر می‌بینید که درباره هر مسئله کوچکی دروغ می‌گویند، با یک مشاور مشورت کنید. گاهی ممکن است فرزندتان با یک چالش جدی روبه‌رو شده باشد و نخواهد شما متوجه شوید. بچه‌های باهوش هم گاهی اوقات برای متقاعد کردن دیگران از دروغ استفاده می‌کنند. شما خودتان باید بهترین الگو برای نوجوانتان باشید و برای او توضیح دهید که دروغ می‌تواند رابطه‌ها را از بین ببرد.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9257

افزودن نظر