توصیه‌های طب سنتی برای مبتلایان به آسم و تنگی نفس/ از مصرف آویشن غافل نشوید
۱۴ تیر ۱۳۹۵

توصیه‌های طب سنتی برای مبتلایان به آسم و تنگی نفس/ از مصرف آویشن غافل نشوید

همان‌طور که توصیه‌های عملی خاصی در طب جدید برای بیماری‌های خاصی مثل تنگی نفس و آسم ارائه می‌شود، طب سنتی نیز توصیه‌های ویژه‌ای برای بیماران مبتلا به این بیماری‌ها دارد.


همان‌طور که توصیه‌های عملی خاصی در طب جدید برای بیماری‌های خاصی مثل تنگی نفس و آسم ارائه می‌شود، طب سنتی نیز توصیه‌های ویژه‌ای برای بیماران مبتلا این بیماری‌ها دارد. در ادامه با توصیه‌های تغذیه‌ای از منظر طب سنتی برای تنگی نفس و آسم آشنا می‌شویم.


گوشت‌های مفید برای بیماران (مخصوصا نوع رطوبی):
گوشت خروس، گنجشک، کبک، دراج، کبوتر، قرقاول، آهو، قلب حیوانات حلال‌گوشت.


سبزی‌های مفید: سداب، شوید، کرفس، نعناع، آویشن، چغندر، برگ ترب، کدو حلوایی، مرزه.


آویشن، ‌ریه و دستگاه گوارش را از رطوبات و بلغم و مواد زاید پاک‌سازی می‌کند، و برای سرفه و تنگی نفس مفید است. اگر آویشن در غذاهای غلیظ به‌عنوان ادویه استفاده شود، باعث تلطیف و بهتر شدن هضم غذا می‌گردد. آویشن، گیرنده‌های هیستامینی نوع ۱ را مهار می‌کند و درنتیجه مانع بروز حملات آسم می‌شود. سداب با شوید خشک برای درد سینه و تنگی نفس مزمن مفید است. نعناع باعث رقیق شدن خون می‌گردد و مواد زاید و اخلاط سرد را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، رطوبات سینه را نضج می‌دهد،‌ آماده دفع می‌سازد و پاک‌سازی می‌کند. در تنگی نفس رطوبی، کرفس و انیسون با هم استفاده می‌شود، چون انیسون مصلح کرفس است.


نوشیدنی‌های مفید:
شرب عسل (خصوصا اگر همراه با افتیمون جوشانده شده باشد)، شربت زعفران، ماءالشعیر با عسل، شربت انجیر، شربت مویز (یا شربت رضوی)، عرق زنیان، چای یا دمنوش زوفا. زوفا، بلغم را دفع می‌کند و مصرف آن مخصوصا با آب و عسل برای برطرف کردن مشکل سرفه مزمن و تنگی نفس مفید است. زوفا با تنظیم سیستم ایمنی بدن در بیماران مبتلا به آسم به‌عنوان ضدالتهاب عمل می‌کند و باعث بهبودی علایم بیماری می‌شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9253

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر