درمان برخی ناهنجاری‌های مادرزادی با رشد رویان/ از بروز سندروم داون پیشگیری کنید
۱۳ تیر ۱۳۹۵

درمان برخی ناهنجاری‌های مادرزادی با رشد رویان/ از بروز سندروم داون پیشگیری کنید

به گفته محققان، وجود سلول‌های معیوب در یک رویان، لزوما به این معنا نیست که نوزاد در آینده با بیماری‌های ژنتیکی مثل سندروم داون متولد می‌شود.


به گفته محققان، وجود سلول‌های معیوب در یک رویان، لزوما به این معنا نیست که نوزاد در آینده با بیماری‌های ژنتیکی مثل سندروم داون متولد می‌شود. به طور طبیعی، در هر سلول از رویان انسان، ۲۳ جفت کروموزوم وجود دارد. وجود چندین کپی از یک کروموزوم در سلول‌ها، اختلالات پیشرفته‌ای را به وجود می‌آورد. برای مثال کودکانی که ۳ کپی از کروموزوم ۲۱ دارند، دچار سندروم داون هستند.


بروز چنین مشکلاتی با افزایش سن مادر بیشتر می‌شود. مادرانی که سنشان بالا است یا سابقه فامیلی چنین بیماری‌هایی را دارند، می‌توانند با انجام آزمایش نمونه‌گیری از جفت (CVS)، که بین هفته‌های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می‌شود، متوجه این گونه ناهنجاری‌ها شوند. آزمایش دیگری نیز وجود دارد به نام آمنیوسنتز که از مایع آمنیوتیک نمونه برداری می‌کند و بین هفته‌های ۱۵ تا ۲۰ بارداری انجام می‌شود.


اما اخیرا محققان طی آزمایشاتی، سلول‌های طبیعی یک رویان موش را دچار تغییرات کردند تا به یک کروموزوم اضافی دست پیدا کنند. در رویانی که دارای ۵۰ درصد سلول طبیعی و ۵۰ درصد سلول غیر طبیعی بود، سلول‌های غیرطبیعی طی برنامه‌ای دچار مرگ سلولی شدند اما ناهنجاری در سلول‌های جفت همچنان باقی ماند. سلول‌های طبیعی رویان به رشد خود ادامه دادند تا زمانی‌که دیگر یک رویان سالم داشتیم. بررسی‌ها نشان دادند که ۲۵ درصد از سلول‌های جفت غیرطبیعی هستند و این نگرانی وجود داشت که نوزاد همچنان دچار مشکل باشد. اما خوشبختانه موش متولد شده کاملا سالم و بدون هیچ ناهنجاری ژنتیکی بود. درواقع دانشمندان معتقدند که سلول‌های سالم می‌توانند فقدان سلول‌های معیوب را جبران کنند.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9238

افزودن نظر