الگوبرداری رفتاری کودکان از والدین/ والدین پراسترس = فرزندان پراسترس
۱۰ تیر ۱۳۹۵

الگوبرداری رفتاری کودکان از والدین/ والدین پراسترس = فرزندان پراسترس

گفتار و رفتار پدر و مادر تا حد زیادی روی رفتار کودکان تاثیر می‌گذارد. می‌توان گفت کودکان مثل اسفنج هستند، از کارهای مختلف والدین الگوبرداری می‌کنند و هر چیزی که را می‌بینند، در زندگی خودشان به کار می‌گیرند.


گفتار و رفتار پدر و مادر تا حد زیادی روی رفتار کودکان تاثیر می‌گذارد. می‌توان گفت کودکان مثل اسفنج هستند، از کارهای مختلف والدین الگوبرداری می‌کنند و هر چیزی که را می‌بینند، در زندگی خودشان به کار می‌گیرند. بنابراین خیلی مهم است که والدین، الگوهای مناسبی به کودک ارائه کنند. الگوهای منفی می‌توانند برای رشد کودک مضر باشند و حتی به شکل‌گیری بدرفتاری منجر شوند.

براساس گزارش محققان دانشگاه شیکاگو در Journal of Abnormal Child Psychology، کودکان ضداجتماعی از رفتارهای پدر و مادرشان الگوبرداری می‌کنند و رفتارهای بد را از آنان یاد می‌گیرند. مهارت‌های اجتماعی می‌توانند شامل مسائل مختلفی شوند؛ از تشکر مودبانه تا صحبت کردن درست در مقابل جمعیت. کودک در همه این موارد تحت تاثیر رفتار پدر و مادر قرار دارد و از آن‌ها الگوبرداری می‌کند.

نوع واکنش پدر و مادر نسبت به استرس، روی شیوه واکنش کودک نسبت به استرس تاثیر می‌گذارد. اگر واکنش والدین منفی باشد، کودک هم یاد می‌گیرد که واکنش منفی از خودش نشان بدهد. علاوه بر این، ‌واکنش‌های منفی نسبت به استرس مثل فریاد زدن و درگیری فیزیکی، می‌تواند کودک را شدیدا بترساند. ممکن است در این شرایط، کودکان فکر کنند که خودشان باعث شکل‌گیری این استرس شده‌اند و خودشان را سرزنش کنند. والدین باید بدانند که این حالت کاملا اثر منفی دارد. اگر استرس به‌درستی مدیریت شود، ‌کودک متوجه می‌شود که عشق پدر و مادر به او هرگز تغییر نمی‌کند و شرایط استرس‌زا هیچ تاثیری روی میزان علاقه آن‌ها به کودک ندارد.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9213

افزودن نظر