توصیه‌های تغذیه‌ای طب سنتی به بیماران مبتلا به گرفتگی عروق / سیر و لیموترش بخورید!
۱۰ تیر ۱۳۹۵

توصیه‌های تغذیه‌ای طب سنتی به بیماران مبتلا به گرفتگی عروق / سیر و لیموترش بخورید!

گاهی اوقات به‌دنبال خوردن غذاهایی که خون نامناسب و غلیظ در بدن تولید می‌کنند، عروق قلبی دچار گرفتگی می‌شوند. برای رفع گرفتگی و انسداد عروق قلب و نیز درمان مشکل فشار خون، رعایت دستورالعمل‌های زیر توصیه می‌شود:


گاهی اوقات به‌دنبال خوردن غذاهایی که خون نامناسب و غلیظ در بدن تولید می‌کنند، عروق قلبی دچار گرفتگی می‌شوند. برای رفع گرفتگی و انسداد عروق قلب و نیز درمان مشکل فشار خون بالا، رعایت دستورالعمل‌های زیر توصیه می‌شود:

حبه سیر پوست‌گرفته را با ۵ عدد لیموترش تازه همراه با پوست انتخاب کنید و روی پوست لیموها برش بزنید. بعد آن‌ها را در مخلوط‌کن بریزید تا حالت خمیری پیدا کنند. خمیری که به وجود می‌آید را با یک لیتر آب روی شعله بسیار کم قرار دهید تا به حد جوش برسد. بعد شعله را خاموش کنید تا سرد شود. در ادامه آن را صاف کنید و در یخچال بگذارید. هر صبح ناشستا ۵۰ سی‌سی یا یک استکان از آن به‌مدت ۴۰ روز بخورید. تکرار دوره هر شش ماه تا یک سال باید ادامه پیدا کند. از دیدگاه طب سنتی، سیر رقیق‌کننده خون و ازبین‌برنده مواد زاید و غلیظ است. لیموترش نیز فرونشاننده التهاب و پاک‌کننده مواد نامناسب و زاید است.

برخی از بیماران قلبی دچار سوءمزاج گرم قلب می‌شوند. در این بیماری، گرمی بر قلب غلبه می‌کند و علائم آن را تبض تند، بی‌قراری، تشنگی و نیاز به تنفس در هوای سرد دانسته‌اند.

بوعلی سینا می‌گوید که درمان این بیماری، خوردن رب میوه‌ها، مخصوصا رب سیب و به است. استفاده از شربت سیب، شربت انار، شربت به، شربت نارنج، شربت لیمو و شربت بالنگ معمول با گلاب و شکر و مصرف زرشک و آبغوره نیز مفید است. زرشک و آبغوره، تشنگی را تسکین می‌دهند و برطرف‌کننده علائم بیماری گرم قلب هستند.
این افراد بهتر است هر صبح از شربت سیب با عرق گاوزبان، هر کدام ۲۵ تا ۳۰ گرم یا شربت بالنگ، نارنج با گلاب، و عرق گاوزبان و عرق بید استفاده کنند.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9210

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر