درباره کوآنزیم Q10 چه می‌دانید؟/ تاثیر Q10  بر پیشگیری از افزایش فشار خون
۰۹ تیر ۱۳۹۵

درباره کوآنزیم Q۱۰ چه می‌دانید؟/ تاثیر Q۱۰ بر پیشگیری از افزایش فشار خون

ممکن است ویتامین Q۱۰ را بشناسید که بیشتر با نام کوآنزیم Q۱۰ شناخته می‌شود. از منظر تخصصی، Q۱۰ نوعی ویتامین نیست، اما وجودش برای بدن انسان‌ها حیاتی به شمار می‌رود.


ممکن است ویتامین Q۱۰ را بشناسید که بیشتر با نام کوآنزیم Q۱۰ شناخته می‌شود. از منظر تخصصی، Q۱۰ نوعی ویتامین نیست، اما وجودش برای بدن انسان‌ها حیاتی به شمار می‌رود. بدن به کوآنریم Q۱۰ نیاز دارد تا انرژی تولید کند. درحالی که برخی از مواد غذایی حاوی کوآنریم Q۱۰ هستند، اما بدن نیز به‌طور طبیعی مقدار مشخصی از آن را تولید می‌کند تا بدن را سالم و فعال نگه دارد.


کوآنریم Q۱۰، نوعی ماده محلول در چربی است که در هر یک از سلول‌های بدن یافت می‌شود و نقش مهمی را در فرآیند تولید انرژی بر عهده دارد. این ماده حتی برای ساخت آنتی‌اکسیدان‌ها به کار می‌رود که از غشای سلولی و ساختار درون آن‌ها در مقابل آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد، محافظت می‌کند. با توجه به این‌که بدن خودش کوآنزیم Q۱۰ را تولید می‌کند، نیاز به مصرف روزانه آن هنوز مورد تایید همه متخصصان قرار نگرفته است.


کمبود کوآنریم Q۱۰ در بدن نادر است و معمولا به‌واسطه اختلال ژنتیکی به وجود می‌آید. میزان کوآنریم Q۱۰ در بافت‌های بدن انسان‌ها همراه با افزایش سن آن‌ها کم‌تر می‌شود، اما هنوز معلوم نیست که آیا این شرایط به‌معنای کمبود کوآنریم Q۱۰ در بدن است یا خیر.


یکی از مطالعات Journal of Human Hypertension در سال ۲۰۱۲ میلادی نشان می‌دهد که وقتی افراد روزانه از ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلی‌گرم کوآنریم Q۱۰ استفاده می‌کنند، جلوی افزایش فشار خون خود را می‌گیرند. با این‌حال، برخی مطالعات دیگر نشان می‌دهند که کوآنریم Q۱۰ می‌تواند عملکرد قلب را در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب بهتر کند. البته مطالعات دیگری هستند که هیچ تاثیر مثبتی را نشان نمی‌دهند. بنابراین هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است تا ظرفیت‌های کوآنریم Q۱۰ مورد تایید قرار بگیرند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9200

افزودن نظر