درباره هیدرآدنیت چرکی چه می‌دانید؟
۰۸ تیر ۱۳۹۵

درباره هیدرآدنیت چرکی چه می‌دانید؟

تصور کنید که قرار است همراه با جوش غده‌مانندی به‌اندازه توپ گلف در زیر بغل یا کشاله ران زندگی کنید که دردناک است و گاهی اوقات بوی بدی از آن پخش می‌شود.


تصور کنید که قرار است همراه با جوش غده‌مانندی به‌اندازه توپ گلف در زیر بغل یا کشاله ران زندگی کنید که دردناک است و گاهی اوقات بوی بدی از آن پخش می‌شود. چنین چیزی برای کسانی که مبتلا به هیدرآدنیت چرکی (Hidradenitis suppurativa) هستند، واقعیت دارد. این بیماری خیلی نادر نیست و بین هر ۱۰۰ نفر، یک تا چهار نفر به آن مبتلا می‌شوند.


هیدرآدنیت چرکی، نوعی بیماری رایج است که کمتر تشخیص داده می‌شود و به‌عنوان بیماری فولیکول مو شناخته می‌شود. این بیماری مُسری نیست و با حالت‌هایی مثل برجستگی دردناک و متورم همراه است که معمولا چرک هم دارد. هیدرآدنیت چرکی در میان زنان، شایع‌تر از مردان است. غده‌های ناشی از این بیماری معمولا در نقاطی مثل زیر بغل، کشاله ران، باسن، اطراف پستان یا درون ران به وجود می‌آیند.


یکی از متخصصان آکادمی درماتولوژی آمریکا معتقد است که در حال حاضر، آگاهی خیلی کمی درباره بیماری هیدرآدنیت چرکی وجود دارد. به همین دلیل، جوش‌ها و غده‌های ناشی از این بیماری در برخی موارد با عفونت‌های باکتریایی یا بیماری‌های مقاربتی اشتباه گرفته می‌شوند. او تاکید می‌کند که هیدرآدنیت چرکی اصلا با عفونت باکتریایی ارتباطی ندارد، اصلا نوعی بیماری مقاربتی نیست و اصلا به علت بهداشت نامناسب به وجود نمی‌آید. تشخیص این بیماری فقط با شروع درد (جسمی و روحی) مرتبط با آن امکان‌پذیر است. این متخصص می‌گوید: «هیدرآدنیت چرکی در درماتولوژی، از نظر تاثیر مخربی که بر کیفیت زندگی انسان‌ها می‌گذارد، بدترین بیماری است».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9187

افزودن نظر