ابراهیم حاتمی‌کیا، راهی بیمارستان شد/ بیماری: سنگ کیسه صفرا
۰۶ تیر ۱۳۹۵

ابراهیم حاتمی‌کیا، راهی بیمارستان شد/ بیماری: سنگ کیسه صفرا

ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ۵۵ ساله ایرانی، صبح امروز برای خارج کردن سنگ کیسه صفرا، راهی بیمارستان شد.


ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ۵۵ ساله ایرانی، صبح امروز برای خارج کردن سنگ کیسه صفرا، راهی بیمارستان شد. حاتمی‌کیا که آثار ماندگاری چون «چ»، «آژانس شیشه‌ای»، «برج مینو»، «بادریگارد»، «بوی پیراهن یوسف» و «از کرخه تا راین» را در کارنامه کاری خود دارد، از حال عمومی خوبی برخوردار است و پزشکان قصد خارج کردن سنگ‌های کیسه صفرای او را دارند.

 

سنگ‌ کیسه‌ صفرا عبارت‌ است‌ از وجود سنگ‌ در کیسه‌ صفرا. اکثر سنگ‌های‌ کیسه‌ صفرا از کلسترول‌ تشکیل‌ شده‌اند، اما بعضی‌ سنگ‌ها هم‌ حاوی‌ رنگ‌دانه‌ صفراوی‌ یا کلسیم‌ هستند. سنگ‌ کیسه‌ صفرا سرطانی‌ نیست‌. سنگ‌ کیسه‌ صفرا در نوجوانان‌ و بزرگسالان‌ در هر دو جنس‌ به‌ وجود می‌آید اما در خانم‌ها بیشتر دیده‌ می‌شود.

تهوع‌ و استفراغ، نفخ‌، عدم‌ تحمل‌ غذاهای‌ چرب‌ (سوءهاضمه‌، نفخ‌ و آروغ‌) و زردی‌ می‌توانند از نشانه‌های ابتلا به سنگ کیسه صفرا باشند. چاقی‌، مصرف‌ الکل‌، مصرف قرص‌های‌ ضدبارداری، داشتن رژیم‌ غذایی‌ پرچرب‌ و کم‌فیبر یا کاهش‌ وزن‌ سریع‌ هم می‌توانند از عوامل خطرساز و تشدیدکننده ابتلا به این بیماری محسوب شوند.

انجام آزمایش‌ خون‌، سی‌تی‌ اسکن‌، سونوگرافی‌، کوله‌ سیستوگرافی‌ (عکسبرداری‌ از کیسه‌ صفرا با ماده‌ حاجب‌ و اشعه‌ ایکس‌) و عکس‌بردرای‌ ساده‌ از کیسه‌ صفرا با اشعه‌ ایکس‌ هم می‌تواند در تشخیص این بیماری موثر باشد.

برای آشنایی با دلیل و درمان سنگ کیسه صفرا، کلیک کنید.

 

رژیم مایعات، جزو رژیم‌های لاغری پرطرفدار غربی است که تنها در صورتی می‌تواند موفق باشد که تمام ریزمغذی‌های روزانه بدن را تامین کند و تغییر چشمگیری در کاهش کالری دریافتی به وجود نیاورد. رژیم‌های کم‌کالری مانند برخی از رژیم‌های مایعات که تنها ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوکالری انرژی در طول روز به بدن می‌رسانند، نمی‌توانند تامین‌کننده تمام ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن باشند. این رژیم‌ها، تنها در شرایط خاص و زیر نظر پزشک، آن هم با تجویز مکمل‌های غذایی توصیه می‌شوند. شاید بتوان از خستگی‌های مفرط، سرگیجه، ریزش مو، ابتلا به سنگ کیسه صفرا و آسیب‌های قلبی و عروقی، به‌عنوان مهم‌ترین عوارض پیروی از رژیم‌های مایعات سخت و افراطی نام برد. (از رژیم مایعات تا سنگ کیسه صفرا)

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9176

افزودن نظر