داروی پیوگلیتازون برای درمان بیماری مزمن کبد موثر است
۰۵ تیر ۱۳۹۵

داروی پیوگلیتازون برای درمان بیماری مزمن کبد موثر است

محققان دانشگاه فلوریدا در مطالعه اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره تاثیر داروی دیابت بر روی بیماری‌های مزمن کبدی دست پیدا کردند.


محققان دانشگاه فلوریدا در مطالعه اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره تاثیر داروی دیابت بر روی بیماری‌های مزمن کبدی دست پیدا کردند. براساس گزارش Annals of Internal Medicine، این مطالعه نشان می‌دهد که یکی از داروهای دیابت فعلی می‌تواند برای متوقف کردن پیشرفت نوعی بیماری دیگر به کار گرفته شود که از علت‌های اصلی نیاز به پیوند کبد است.


این محققان بعد از آزمایش‌های بالینی به مدت ۳ سال، متوجه شدند که استفاده از داروی پیوگلیتازون برای بیماران مبتلا به نوعی بیماری مزمن کبدی به‌نام استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) یا کبد چرب، ایمن و موثر است.
تشخیص زودهنگام این بیماری و گذراندن فرآیند درمان آن برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند، واقعا حیاتی است. با این‌حال، در حال حاضر ضرورت خاصی برای تشخیص بیماری استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) وجود ندارد، چون هیچ دارویی برای درمان آن در دسترس نیست.


محققان در این مطالعه به بررسی ۱۰۱ نفر از بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی پرداختند که یا در مرحله پیش‌دیابت قرار داشتند یا مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ بودند. نتایج نهایی نشان داد که استفاده از داروی پیوگلیتازون، فعالیت بیماری کبد چرب را ۵۸ درصد کاهش می‌دهد. حتی بیماری کبد چرب غیرالکلی در میان ۵۱ درصد از بیماران با استفاده از این دارو تا جایی ضعیف شد که دیگر سلامتی کبد را تهدید نمی‌کرد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9152

افزودن نظر