چطور پرخوری ناشی از استرس را مدیریت کنیم؟
۰۴ تیر ۱۳۹۵

چطور پرخوری ناشی از استرس را مدیریت کنیم؟

افرادی که میل به غذا خوردن ناشی از استرس را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که مقاومت در برابر چنین حالتی واقعا دشوار است.


افرادی که میل به غذا خوردن ناشی از استرس را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که مقاومت در برابر چنین حالتی واقعا دشوار است. متاسفانه بیشتر افراد در این حالت سراغ چیپس‌ها، نوشابه‌ها و انواع مواد غذایی پُرکالری و مضر می‌روند، اما می‌توانند از ظرفیت مثبت آن استفاده کنند. درواقع زمانی که میل به غذا خوردن ناشی از استرس را تجربه می‌کنید، باید سراغ مواد غذایی خاصی بروید که استرس را تسکین می‌دهند و جایگزین‌های مناسبی برای مواد غذایی مضر هستند.

کسانی که میل به غذا خوردن ناشی از استرس را تجربه کرده‌اند، حتما با هوس خوردن انواع برگرها و غذاهای سرخ‌کرده آشنایی دارند. نظر متخصصان این است که به‌جای این غذاهای فست‌فودی از برگر کبابی ماهی سالمون استفاده کنید. اما واقعا چرا چنین هوسی به وجود می‌آید؟ استرس می‌تواند سطح هورمون کورتیزول را در بدن افزایش دهد، و این افزایش زیاد با هوس خوردن غذاهای چرب و پُرکالری همراه است.

دلیل توصیه متخصصان به خوردن ماهی سالمون این است که ماهی سالمون توانایی زیادی در کاهش استرس دارد. اسیدهای چرب امگا ۳ از سلول‌های بدن در مقابل التهاب ناشی از استرس محافظت می‌کنند و مانع از نوسانات خُلقی می‌شوند. ویتامین D موجود در این ماهی نیز می‌تواند افسردگی را دفع کند. اگر از یک تکه آووکادو همراه با ماهی سالمون استفاده کنید، اثربخشی غذا را افزایش می‌دهید. آووکادو سرشار است از ویتامین‌های خانواده B که استرس را کاهش می‌دهند و حاوی چربی‌های سالمی است که می‌توانند به جلوگیری از پُرخوری در ادامه روز کمک کنند.

بعضی افراد در مواقعی که دچار استرس می‌شوند، هوس غذایی پیتزای پپرونی را تجربه می‌کنند. توصیه متخصصان این است که به‌جای آن از پیتزای سبزیجات خانگی استفاده کنید. سبزی‌های برگ سبز مثل اسفناج سرشار از فولات هستند که برای تقویت خُلق‌وخو مفیدند و ویتامین B دارند که می‌تواند افسردگی را دفع کند. برای افزایش اثربخشی آن می‌توانید لیمو در کنار این غذا استفاده کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=9144

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر